Prima pagină » Știri externe » Tunisiencele plecate în Siria să îndeplinească „jihadul sexual” se întorc acasă însărcinate

Tunisiencele plecate în Siria să îndeplinească „jihadul sexual” se întorc acasă însărcinate

Tunisiencele plecate în Siria să îndeplinească
Numeroase tinere din Tunisia care au călătorit în Siria pentru a se dărui rebelilor islamiști s-au întors acasă însărcinate, a anunțat ministrul de Interne tunisian Lotfi Bin Jeddo.

Numeroase tinere din Tunisia care au călătorit în Siria pentru a se dărui rebelilor islamiști s-au întors acasă însărcinate, a anunțat ministrul de Interne tunisian Lotfi Bin Jeddo.

Fetele care au purtat „jihadul sexual” peste granițele țării lor au întreținut relații intime cu 20, 30 sau chiar 100 de bărbați, relatează Daily Mail.

Ministrul nu a făcut public un număr exact al tunisiencelor care se află în această situație, însă mai multe publicații internaționale au arătat că ar fi vorba de sute de tinere. Pe de altă parte, Ben Jeddou a precizat că din luna martie și până în prezent, aproximativ 6.000 de tineri tunisieni au fost opriți să călătorească în Siria.

La începutul acestui an însă, un grup de fete au mers în nordul Siriei pentru a susține „jihadul sexual”, dăruindu-se susținătorilor mișcării salafiste. Acțiunea acestora a stârnit numeroase controverse, dar și îngrijorarea autorităților, mai ales că multe dintre fete erau minore.

Este și cazul lui Rahmah, o adolescentă în vârstă de 17 ani, care fugit de acasă pentru a merge în Siria. Părinții  acesteia au povestit că fata nu era neapărat o fanatică în ceea ce privește religia, însă, ca și alte tinere, „fusese influențată de alți colegi de la școală care sunt cunoscuți pentru susținerea jihadiștilor salafiști”.

În plus, în mediul online a circulat mai mult timp un discurs atribuit șeicului Mohamed al-Arifi, în care acesta îndemna femeile musulmane să se implice în războiul sfânt prin intermediul sexului.

Surse apropiate șeicului au negat însă că acesta ar fi lansat un astfel de apel.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se circulă în condiții de iarnă pe A1 și pe drumuri din mai multe județe din țară
Digi24
VIDEO Ce a răspuns Trump când a fost întrebat de un reporter dacă l-ar captura și pe Putin, cum a făcut-o cu Maduro
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Prosport.ro
Un turist cazat pentru a doua oară la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov a surprins personalul: „Încă nu ne vine să credem!”
Adevarul
„Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela
Mediafax
Anunț de la meteorologi: Ger în toată țara de sâmbătă până marți. Minime de până la -15 grade
Click
Vali Vijelie și impozitul pe cele 30 de apartamente. Cât scoate din buzunar anual pentru locuințele sale
Digi24
Theodor Stolojan: „Măsurile luate până acum nu sunt reformă. Ne-am împotmolit la o coterie transpartinică, la nivel central și local”
Cancan.ro
Călin Donca, descalificat de la Survivor 2026? 'Mi-ai stricat casa!' Altercație fizică violentă cu Cristi Boureanu
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mașina care a bătut Dacia Bigster în competitia „MAȘINA ANULUI 2026”
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Gandhi și puterea refuzului: de ce nonviolența nu este pasivitate