Prima pagină » Știri externe » Turcia suspendă recunoașterea diplomelor de studii superioare obținute în Bulgaria: „Pot fi cumpărate prea ușor”

Turcia suspendă recunoașterea diplomelor de studii superioare obținute în Bulgaria: „Pot fi cumpărate prea ușor”

Turcia suspendă recunoașterea diplomelor de studii superioare obținute în Bulgaria:
Turcia a suspendat recunoașterea diplomelor universitare obținute în Bulgaria pentru o perioadă nelimitată, în urma unor suspiciuni de falsificare a notelor la examene și a diplomelor de studii care ar fi atins dimensiunea unei activități infracționale organizate, relatează site-ul Novinite.com.

Turcia a suspendat recunoașterea diplomelor universitare obținute în Bulgaria pentru o perioadă nelimitată, în urma unor suspiciuni de falsificare a notelor la examene și a diplomelor de studii care ar fi atins dimensiunea unei activități infracționale organizate, relatează site-ul Novinite.com.

De asemenea, cetățenii turci sunt îndemnați de către autoritățile din domeniu din țara lor să se abțină de la a se înscrie la școli din țara vecină. Decizia suspendării a fost adoptată de către Consiliul turc pentru Educație Universitară, instituția însărcinată cu acreditarea diplomelor străine. Studenții turci din Bulgaria nu vor mai fi „legalizați”, nu mai sunt acceptate transferuri de la instituții de învățământ superior din Bulgaria la instituții din Turcia, iar dosarele celor care au solicitat acreditarea vor fi lăsate în așteptare, avertizează Consiliul într-un mesaj postat pe site.

Potrivit cotidianului bulgar Trud, care citează site-ul „OFFNews”, Turcia a avertizat încă din mai că plănuiește să adopte aceste măsuri și a solicitat întâlniri cu oficiali de rang înalt în vederea clarificării problemei. Sursa informațiilor cu privire la presupusele falsificări pare să fie Ministerul turc de Externe, care ar fi colectat probe, continuă Novinite.com.

O purtătoare de cuvânt a ministrului bulgar al Educației Serghei Ignatov, Evelina Hristova, a declarat că Ministerul bulgar al Educației nu a primit nicio corespondență oficială din Turcia cu privire la acest subiect și a promis că va efectua verificări. Ministerul bulgar de Externe neagă, de asemenea, că ar fi fost notificat cu privire la vreo problemă de acest fel. Hristova a respins informații potrivit cărora președintele Politehnicii din Varna i-ar fi trimis o scrisoare lui Ignatov, avertizându-l cu privire la decizia Turciei și cerându-i ajutor, din cauza numărului mare de studenți turci.

Decizia nu este finală, însă blocarea recunoașterii studiilor ar putea afecta instituțiile bulgare de învățământ superior, aflate în plin proces de admitere și campanii de înscriere. Bulgaria, membră UE, reprezintă o atracție în domeniul educației pentru tineri din țări vecine, de la sud. Potrivit unor date neoficiale, în Bulgaria ar studia aproximativ 6.000 de studenți turci, majoritatea înscriși la studii tehnice sau medicale. Celălalt vecin sudic al Bulgariei, Grecia, insistă de asemenea că diplomele bulgare sunt lipsite de valoare, deoarece examenele și diplomele pot fi „cumpărate”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Primele declarații făcute de Nicolas Maduro din închisoare