Prima pagină » Știri externe » Unde s-ar putea muta organizația teroristă Stat Islamic. „Liderii părăsesc deja califatul”

Unde s-ar putea muta organizația teroristă Stat Islamic. „Liderii părăsesc deja califatul”

Unde s-ar putea muta organizația teroristă Stat Islamic. „Liderii părăsesc deja califatul
Măsurile de rezistență la care a fost supusă rețeaua teroristă Stat Islamic (SI) de coaliția care luptă împotriva islamiștilor în Siria și Irak i-ar putea încuraja pe anumiți lideri ai organizației să se stabiliească în Libia, apreciază Gilles de Kerchove, coordonatorul UE antiterorism.

Gruparea Stat Islamic se află în defensivă după ce a părăsit orașul Ramadi și din cauza bombardamentelor aeriene intense la care este supusă în Siria, a subliniat Gilles de Kerchove, coordonatorul UE pentru combaterea terorismului, într-un interviu acordat AFP.

În consecință, ar putea exista „lideri ai rețelei care părăsesc califatul pentru a se stabili în Libia”, a explicat el.

În prezent, ar fi ușor pentru SI să își desfășoare activitatea în Libia, unde organizația are aproximativ 3.000 de luptători, întrucât acolo nu au loc raiduri aeriene și nici nu există un Guvern funcțional în totalitate, a subliniat acesta.

Gilles de Kerchove a mai avertizat că raidurile aeriene lansate împotriva SI de coaliția condusă de Statele Unite și cele lansate de Rusia, precum și operațiunile desfășurate la sol de trupele irakiene și siriene prezintă riscul de a încuraja organizația să comită mai multe atacuri în Europa pe modelul atentatelor din noiembrie de la Paris, soldate cu moartea a 130 de persoane.

Aproximativ 22.000 de islamiști au fost uciși de coaliția condusă de Statele Unite împotriva SI începând din vara anului 2014, a declarat Jean-Yves Le Drian, ministrul francez al Apărării.

Avioanele ruse lansează mai multe atacuri împotriva SI, după ce Statele Unite au acuzat Moscova că raidurile sale țintesc grupuri siriene prooccidentale care se opun președintelui Bashar al-Assad, potrivit unor informații deținute de Kerchove.

Recomandarea video

Mediafax
Sfântul Vasile, unul dintre cei mai mari sfinţi ai Bisericii Ortodoxe. De ce este bine să bei vin pe 1 ianuarie
Digi24
Putin se pregătește de o confruntare îndelungată cu Occidentul, arată un document obținut de serviciile ucrainene
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
Ce se scumpește din 1 ianuarie. Lista accizelor și taxelor ce intră în vigoare
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
De ce sunt foarte importante pogramele de mese școlare?