Prima pagină » Știri externe » Uraganul Ophelia ar putea ajunge luni în Europa. Țările unde va lovi au intrat deja în alertă

Uraganul Ophelia ar putea ajunge luni în Europa. Țările unde va lovi au intrat deja în alertă

Uraganul Ophelia ar putea ajunge luni în Europa. Țările unde va lovi au intrat deja în alertă
Autoritățile irlandeze și britanice sunt în alertă din cauza Uraganului Ophelia, care se află în prezent în nord-estul Oceanului Atlantic, iar luni ar putea afecta zone din Irlanda și Marea Britanie, informează BBC News online.

Serviciul meteorologic din Irlanda a emis alertă de cod roșu pentru zonele de coastă Munster și Connacht, unde luni și marți ar putea fi rafale de vânt de până la 130 de km/h.

La rândul lor, meteorologii britanici au avertizat că vântul ar putea atinge luni 128 de km/h.

Uraganul Ophelia probabil va fi furtună tropicală când va atinge teritoriul Marii Britanii. În octombrie 1987, o furtună similară a provocat moartea a 18 persoane în Marea Britanie.

Acum, furtuna ar putea afecta regiunile britanice Anglia, Irlanda de Nord și zone din Scoția.

Furtuna tropicală Ophelia, activă în Oceanul Atlantic, a devenit joi uragan de categoria I și se îndreaptă spre Europa, afectând deja Insulele Azore, aparținând Portugaliei.

Ophelia este al zecelea uragan format în sezonul 2017 în Oceanul Atlantic.

Venirea unui uragan în Europa nu este o noutate. Potrivit datelor existente, Spania a fost afectată de uragane în anii 1842 și 2005.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Obiceiuri și tradiții de Anul Nou din lume: Cine lovește pereții casei și ușile cu păine?