Prima pagină » Știri externe » „Vas fantomă” cu mai multe cadavre decapitate, descoperit pe o insulă din Japonia. Ipoteza incredibilă a autorităților

„Vas fantomă” cu mai multe cadavre decapitate, descoperit pe o insulă din Japonia. Ipoteza incredibilă a autorităților

„Vas fantomă
Șapte cadavre, între care două decapitate, au fost descoperite la bordul unei nave de pescuit, din Coreea de Nord, care a naufragiat pe o insulă japoneză, a anunțat un oficial din Paza de Coastă, potrivit The Guardian și The New York Post.

Rămășițele au fost descoperite, sâmbătă, într-o navă naufragiată pe Insula Sado, care se află la o distanță de aproape 900 de kilometri de Coreea de Nord. 

„Cinci dintre cadavre au fost identificate ca fiind bărbați, iar celelalte două nu au putut fi identificate”, a declarat un oficial.

„Au mai existat cazuri similare dar aceasta este prima dată când descoperim o navă într-un stadiu atât de avansat de degradare”, a mai adăugat oficialul din Paza de Coastă.

Litere în limba coreeană erau pictate pe corpul navei din lemn, care era ruptă în două, iar asupra cadavrelor nu au fost găsite acte de identitate.

Presa locală a relatat că Poliția din Japonia și Paza de Coastă anchetează cazul, existând suspiciuni că nava a plecat din Coreea de Nord.

În 2019, cel puțin 156 de nave de pescuit din Coreea de Nord au naufragiat pe coasta Japoniei sau au fost găsite eșuate în apele japoneze, informează The Guardian. 

De obicei aceste nave sunt poreclite „vase fantomă” de către presa locală, transmite The New York Post.

Experții susțin că unii pescari din Coreea de Nord călătoresc departe în largul mării pentru a satisface cerința autorităților pentru capturi mai mari. Cu toate acestea, vasele vechi și incorect echipate sunt predispuse la probleme tehnice și nu numai, precum epuizarea combustibilului. În plus, pescarii nu au posibilitatea de a chema ajutoare.

În 2018, 10 persoane din Coreea de Nord, salvate dintr-o barcă de lemn care plutea în derivă în largul coastei Japoniei, au fost deportate. În octombrie, în jur de 60 de membri ai unei nave pescărești din Coreea de Nord au fost salvați din Marea Japoniei după ce vasul s-a scufundat, în urma unei coliziuni cu un vas de patrulare japonez.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Reacția lui Dmitri Medvedev, după ce Elon Musk a cerut „abolirea” Uniunii Europene. I-a comentat pe X
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce suferim atunci când oamenii sau viața nu se ridică la nivelul așteptărilor? Psihologia, neuroștiința și filozofia explică