Prima pagină » Știri externe » Vicepreședintele Comisiei Europene: Comisia ANALIZEAZĂ opțiunile pentru un program PAN-EUROPEAN de stimulare a cererii de mașini electrice

Vicepreședintele Comisiei Europene: Comisia ANALIZEAZĂ opțiunile pentru un program PAN-EUROPEAN de stimulare a cererii de mașini electrice

Vicepreședintele Comisiei Europene: Comisia ANALIZEAZĂ opțiunile pentru un program PAN-EUROPEAN de stimulare a cererii de mașini electrice

Teresa Ribera, vicepreședinte executiv al Comisiei Europene, a declarat în timpul Forumului Economic Mondial de la Davos că oficialii europeni „analizează” opțiunile pentru un program pan-european de stimulare a cererii de mașini electrice.

„Este logic să vedem cum am putea să ne dăm seama, într-o perspectivă pan-europeană, cum să facilităm măsurile în loc să trecem prin subvenții naționale”, a spus Ribera, care este responsabilă de strategia UE privind „industria verde”. Ea a avertizat împotriva unei „curse în care am avea un model național confruntându-se cu altul”, conform Financial Times.

Marți, cancelarul german Olaf Scholz a dezvăluit că a propus un program de subvenții la nivelul UE și că propunerea sa este analizată de Comisia Europeană.

Multe state membre ale Uniunii Europene oferă stimulente pentru vehiculele electrice, dar termenii variază foarte mult și mai multe state membre nu oferă deloc subvenții, potrivit Asociației Producătorilor Europeni de Automobile. În 2023, Guvernul german a renunțat brusc la schema de subvenții, ceea ce a dus la o scădere a vânzărilor de vehicule electrice.

Ribera a recunoscut că este „complicat” să se găsească echilibrul între o electrificare rapidă și „capacitatea mărcilor europene de a oferi în termeni de cantitate și calitate ceea ce ne-am dori să vedem circulând pe drumurile noastre”.

Comisarul a spus că o posibilă schemă de stimulente ar fi una dintre măsurile de sprijinire a unui sector considerat vital pentru economia Europei. Producătorii auto europeni „aveau nevoie de o viziune cuprinzătoare asupra modului de a-și actualiza capacitățile și de a ajunge din urmă la ce se cere acum la nivel mondial”, a spus Ribera.

O amânare a termenului limită pentru încetarea vânzării de motoare cu ardere internă, exclusă

Ribera a exclus o amânare a termenului limită – 2035 – pentru încetarea vânzării de motoare cu ardere internă, deoarece industria auto dorește „predictibilitate și claritate”, dar a spus că este deschisă la flexibilitate în ceea ce privește obiectivele anuale de vânzări de vehicule electrice și amenzile cu care se confruntă producătorii auto în caz că nu le respectă.

Ribera a spus că a existat o „conversație deschisă” cu producătorii de automobile despre angajamentele alternative pe care ei și le-ar putea asuma în ceea ce privește investițiile.

Ribera a spus că este important să „ne asigurăm că această legislație este aplicată în așa fel încât să faciliteze ceea ce este obiectivul principal” de eliminare treptată a motoarelor pe benzină și diesel.

Ea a mai spus că este deschisă extinderii cerințelor de transfer de tehnologie pentru producătorii auto străini care doresc să înființeze unități de producție în Uniunea Europeană.

Disponibilitate de extindere a măsurilor în beneficiul industriei europene

În afară de sectorul auto, Ribera a mai spus că este dispusă să extindă măsurile disponibile pe care Comisia le-ar putea lua în beneficiul industriei europene.

Ribera a insistat că Uniunea Europeană își va păstra direcția în ceea ce privește decarbonizarea, în ciuda deciziei lui Donald Trump de a abandona acordul de la Paris din 2015 privind reducerea emisiilor, printre creatorii căruia s-a numărat și Ribera.

Incendiile devastatoare din Los Angeles au arătat că SUA suferă deja efectele schimbărilor climatice, și cu ce preț, a spus ea.

„Lumea este mult mai mare decât SUA și există mulți alți parteneri și jucători care înțeleg de ce este important să rămânem uniți”, a spus ea.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Adrian Sabău, originar din București, a absolvit studiile de licență la Universitatea din București. Aflat la începutul carierei la “Gândul”, a mai lucrat anterior ca traducător. Este pasionat ... vezi toate articolele

Citește și