Prima pagină » Știri externe » VIDEO | Nagorno-Karabah: Un cioban a trecut granița spre Armenia cu întreaga turmă de oi. Imaginile au devenit virale

VIDEO | Nagorno-Karabah: Un cioban a trecut granița spre Armenia cu întreaga turmă de oi. Imaginile au devenit virale

După înfrângerea trupelor secesioniste din Nagorno-Karabah de către Azerbaidjan, peste 65.000 de oameni au fugit din regiunea populată majoritar de etnici armeni către Armenia, de teama unor posibile represalii din partea regimului de la Baku.

Astfel, mai bine de jumătate din cei 120.000 de locuitori din Nagorno-Karabah au părăsit deja regiunea, într-unul dintre cele mai mari exoduri din istoria recentă.

Printre cei care s-au refugiat în Armenia se numără și un cioban care a trecut granița cu întreaga sa turmă de oi. Trecerea acestuia a fost filmată, iar imaginile au devenit virale pe internet.

Autorităţile de la Baku au deschis duminică coridorul Lacin, singurul drum care leagă enclava de Armania, la patru zile de la capitularea separatiştilor şi încetarea focului, ceea ce a dus la un exod a mii de civili care au fugit înainte de sosirea forţelor azere, notează Digi24.

Oficial, Nagorno-Karabah, o enclavă muntoasă situată în Azerbaidjan care a devenit regiune secesionistă la prăbuşirea URSS cu sprijinul Erevanului, are circa 120.000 de locuitori, în principal armeni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Dimineața sau seara: când este cel mai bine să udăm plantele?