Prima pagină » Știri externe » Vladimir Putin i-a anunțat pe membrii Guvernului că le-a anulat vacanța de Crăciun

Vladimir Putin i-a anunțat pe membrii Guvernului că le-a anulat vacanța de Crăciun

Vladimir Putin i-a anunțat pe membrii Guvernului că le-a anulat vacanța de Crăciun
Președintele rus, Vladimir Putin, i-a anunțat pe membrii Guvernului că le-a anulat vacanța de Crăciun, motivând că anul acesta nu își pot permite atât de multe zile libere, într-o aluzie la situația economică dificilă din Rusia, relatează CNN.

Președintele rus a făcut acest anunț joi, în timpul unei reuniuni a Guvernului, în condițiile în care Rusia sărbătorește Crăciunul pe rit vechi, la 7 ianuarie.

„Guvernul și diferitele sale structuri nu își pot permite vacanțe extinse, cel puțin nu anul acesta”, le-a spus Putin miniștrilor, într-un discurs difuzat de televiziunea de stat. „Știți despre ce vorbesc”, a continuat el, referindu-se la situația economică dificilă din țară.

„Am făcut eforturi pentru a schimba structura economiei noastre (…), dar evenimentele recente arată că nu a fost suficient”, a adăugat președintele, într-o aparentă schimbare de ton față de săptămâna trecută, când a acuzat Occidentul pentru problemele economice ale Rusiei, sugerând chiar că Statele Unite și Arabia Saudită au conspirat pentru a reduce prețul petrolului.

„Dificultățile pe care le avem nu sunt doar de natură externă. Nu sunt doar din cauza unor sancțiuni sau limitări cauzate de situația globală, ele sunt și rezultatul propriilor neajunsuri care s-au adunat în ultimii ani”, a admis liderul de la Kremlin.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prea mult STRES? De ce ai nevoie de o pauză chiar azi
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
650 lei amendă pentru toți pietonii din România care fac acest lucru în timp ce traversează strada, pe zebră. Mulți consideră că este un gest normal, dar legea spune altceva
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Cum au reușit 24 de iepuri să cucerească un întreg continent și să provoace dezastre. „Invazia începută în 1859 continuă și astăzi”
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Destinul trist al Andei Călugăreanu: respinsă de 9 ori la Teatru și părăsită de soț pentru o altă artistă. 34 de ani de la moartea ei
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Soțul Annei a ieșit la lumină! A ținut pasul cu pretențiile Julietei de pe Transfăgărășan până i-a ieșit fum din portofel
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
„Looksmaxing”: Ce sunt serviciile care promit să „măsoare” frumusețea