Prima pagină » Știri externe » Volodimir Zelenski face o nouă promisiune după protestele de la Kiev. Ce propune președintele ucrainean

Volodimir Zelenski face o nouă promisiune după protestele de la Kiev. Ce propune președintele ucrainean

Volodimir Zelenski face o nouă promisiune după protestele de la Kiev. Ce propune președintele ucrainean

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski a promis un nou proiect de lege pentru consolidarea statului de drept în Ucraina, în contextul protestelor izbucnite după ce acesta a promulgat o lege care limitează autonomia instituțiilor anticorupție din țară.

Mii de protestatari au ieșit miercuri pe străzile din Kiev pentru a doua consecutivă, în timp ce liderii europeni și-au exprimat îngrijorarea față de decizia președintelui ucrainean. Manifestanții s-au adunat în fața Administrației Prezidențiale, strigând sloganuri antiguvernamentale, notează The Guardian.

Aceștia cer ca Zelenski să anuleze legea care plasează efectiv agențiile sub control guvernamental. Într-o intervenție video, Zelenski a încercat să respingă criticile, promițând un nou proiect de lege în acest sens.

„(Proiectul) ar garanta independența instituțiilor anticorupție și, în același timp, ar asigura că nu există nicio influență rusească. Desigur, toată lumea a auzit ce spun oamenii în aceste zile, pe rețelele de socializare, unii cu alții, pe străzi. Nu este vorba de ignorare”, a declarat Zelenski.

Proteste după promulgarea de către Zelenski a legii

Sute de persoane au protestat marți la Kiev și în alte mari orașe împotriva deciziei Parlamentului ucrainean de a reduce autonomia celor mai importante două instituții anticorupție din țară, scrie presa internațională.

Protestul de marți este primul protest de amploare împotriva Administrației de la Kiev de la instituirea legii marțiale, în contextul atacului Rusiei asupra Ucrainei.

Criticii spun că legea, adoptată de Parlament, concentrează puterea în mâinile lui Zelenski și va permite intervenția Guvernului în cazuri de corupție de mare amploare.

În cursul zilei de marți, parlamentarii ucraineni au adoptat un proiect de lege care, practic, subordonează cele două principale organisme independente anticorupție din Ucraina procurorului general numit de președinte.

Uniunea Europeană a descris decizia un drept „pas mare înapoi”, în timp ce sute de persoane s-au adunat în centrul Kievului pentru a se opune măsurii. De altfel, aceasta a fost o demonstrație antiguvernamentală rar întâlnită de la invazia Rusiei.

Protestatarii adunați la Kiev au cerut abrogarea imediată a legii, pe care au descris-o ca antidemocratică și ca fiind în detrimentul luptei împotriva corupției în Ucraina, țară considerată a fi una dintre cele mai corupte țări din întreaga Europă.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Val de PROTESTE în Ucraina! Mii de oameni au manifestat în mai multe orașe, nemulțumiți de o lege care dinamitează lupta anticorupție!

Donald Trump anunță un NOU ACORD comercial cu Japonia. „E, poate, cel mai mare acord din istorie”

Sursa foto: Profimedia

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Încă doi sateliți europeni Galileo au fost lansați pe orbita Pământului