Prima pagină » Știri externe » Xi Jinping și Emmanuel Macron au discutat despre războiul din Ucraina. Președintele Chinei i-a spus omologului său francez că securitatea continentului european trebuie să aparțină țărilor UE

Xi Jinping și Emmanuel Macron au discutat despre războiul din Ucraina. Președintele Chinei i-a spus omologului său francez că securitatea continentului european trebuie să aparțină țărilor UE

Xi Jinping și Emmanuel Macron au discutat despre războiul din Ucraina. Președintele Chinei i-a spus omologului său francez că securitatea continentului european trebuie să aparțină țărilor UE

Într-o convorbire telefonică, președintele Chinei, Xi Jinping, i-a transmis omologului său francez, Emmanuel Macron, că lupta dintre marile puteri, în contextul crizei din Ucraina, ar putea deveni o amenințare mai mare și de durată la adresa păcii globale decât criza în sine.

Potrivit Digi 24, China a cerut în repetate rânduri țărilor europene să își exercite autonomia diplomatică și să nu se alinieze cu Statele Unite în ceea ce Beijingul spune că este o „mentalitate de război rece”. De asemenea, China a refuzat să condamne Rusia pentru invadarea Ucrainei, pe care Vladimir Putin o numește „operație militară specială”.

Televiziunea de stat chineză precizează că Xi Jinping i-a transmis lui Emmanuel Macron în cadrul discuției telefonice că statul său consideră că Europa ar trebui să dețină controlul deplin asupra securității europene.

Mai mult, președintele chinez speră ca Franța să joace un rol activ în intensificarea relațiilor dintre China și Uniunea Europeană, în contextul în care deține președinția rotativă a UE.

De partea cealaltă, Palatul Elysee a transmis că cei doi șefi de stat au discutat despre criza alimentară globală care decurge în urma războiului din Ucraina și au pledat pentru aplicarea imediată a unui armistițiu.

„Cei doi șefi de stat și-au reiterat angajamentul de a respecta integritatea teritorială și suveranitatea Ucrainei”, a transmis Palatul Elysee.

Referitor la restricțiile dure legate de COVID în ceea ce privește circulația persoanelor în China, Macron a cerut autorităților chineze să țină cont de activitatea comunității franceze de acolo, în special prin menținerea legăturilor aeriene cu Franța, permițând călătoriile către aeroporturi și asigurându-se că părinții și copiii lor nu vor fi despărțiți.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Orașul unde taxa pe gunoi crește cu 70%. Revoltați, localnicii amenință că vor plăti la sfârșitul anului viitor: „Avem alte priorități”
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Gigi Becali a donat sume imense pentru terminarea mănăstirii din Rwanda. Reacția din Africa a venit imediat
Adevarul
Destinație populară din Spania, sub amenințarea unui râu subteran toxic. Mercurul „invizibil” ajunge în mare
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin a pus ochii pe o nouă țară. Cum vrea liderul de la Kremlin să-și impună puterea
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Premieră astronomică în ultimele zile ale anului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Este adevărat că există două locuri în lume unde poți păși direct pe mantaua Pământului?