Prima pagină » Știri externe » Zeci de mii de persoane au protestat la Helsinki față de reducerile salariale

Zeci de mii de persoane au protestat la Helsinki față de reducerile salariale

Zeci de mii de persoane au protestat la Helsinki față de reducerile salariale
Peste 30.000 de persoane au protestat, vineri, la Helsinki, după ce Guvernul finlandez a anunțat săptămâna trecută reduceri ale salariilor și ale indemnizațiilor pentru concediu, în condițiile în care țara se confruntă cu o economie în scădere, relatează site-ul agenției de presă Reuters.

Greve în sistemul public de transport, în fabrici și în porturi au fost organizate pe tot cuprinsul țării. Peste 300.000 de lucrători au intrat în grevă vineri în Finlanda.

Guvenul finlandez de centru-dreapta care se confruntă cu o economie în scădere a decis săptămâna trecută să reducă plata orelor suplimentare, a concediilor și indemnizațiile pentru îmbolnăvire.

„Starea economică nu este una bună, dar nu-și va reveni cu forța, ci necesită cooperare”, a declarat Antti Rinne, liderul opoziției, al social-democraților și un fost lider de sindicat într-un discurs susținut în fața mulțimii de protestanți.

Demonstranții au acuzat nedreptatea măsurilor luate, în condițiile în care reducerile se vor aplica în domeniile în care salariile sunt deja scăzute.

„Înainte, unele sectoare înregistrau majorări salariale, în timp ce persoanele din sectoarele publice primeau mai multe zile de concediu. Aceste concedii nu pot fi luate chiar așa”, a declarat Maja, unul dintre protestatari, un asistent dintr-un centru medical de stat.

Confederația Industriilor finlandeze a estimat că greva de o zi de vineri va costa economia cu 100 de milioane de euro.

Aceste reduceri de beneficii fac parte dintr-un plan de salvare a economiei finlandeze, ce prevede economisirea a 10 miliarde de euro până în 2030 pentru a balansa finanțele publice ale Finlandei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Raport alarmant la Curtea de Argeș. Apa iese la fel de tulbure ca la intrare, bazinele nu au fost dezinfectate de două decenii
Digi24
Fetiță de patru ani, în comă după ce ar fi fost bătută grav. Dosar penal pentru tentativă de omor
Cancan.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care și-a pierdut viața în accidentul cumplit din Iași 😢
Prosport.ro
FOTO. Campioana din România e „Regina” platformei pentru adulți după ce a făcut o avere uriașă!
Adevarul
Generalul rus împușcat la Moscova s-ar fi aflat în vizită la amanta sa. Dezvăluirile picante făcute de un ziarist ucrainean
Mediafax
Piloții și personalul de cabină al unei mari companii aeriene intră joi în grevă. Sunt posibile perturbări majore ale zborurilor
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
VIDEO Reacția lui Călin Georgescu atunci când susținătorii săi au început să spună Tatăl Nostru pe holurile Tribunalului
Cancan.ro
Categoria de români care va rămâne fără certificatele de handicap. Ilie Bolojan a anunțat controale majore
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Mircea Solcanu? Cum arată acum după ce a renunțat la cariera în televiziune
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
7 mașini ce riscă să fie interzise în parcările publice. Modelele penalizate de infrastructura veche
Descopera.ro
Ceva fără precedent a fost găsit într-o galaxie!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Cercetătorii japonezi au creat plasticul care se dizolvă în apă în doar o oră