Prima pagină » Magazin » Adio fructe de mare. Prădătorul care ne poate lăsa fară delicatesele mediteraneene

Adio fructe de mare. Prădătorul care ne poate lăsa fară delicatesele mediteraneene

Adio fructe de mare. Prădătorul care ne poate lăsa fară delicatesele mediteraneene
Speciile de pește invadator au colonizat țărmul din sud-estul Ciprului în mai puțin de un an, conform descoperirilor cercetătorilor de la Marine Biodiversity Records. Această specie care se înmulțește extrem de rapid se hrănește cu atât de apreciatele fructe de mare dar și cu unii pești mediteraneeni.

 Este vorba de peștele-leu, numit știinâific pterois volitans care a afectat anterior ecosistemele din Oceanul Atlantic și Caraibe. 

Pestele- leua reușit să trecă în Marea Mediterană din Oceanul Pacific prin canalul de Suez. De asemenea  creșterea temperaturii apei a creat un mediu propice pentru speciile invadatoare, scrie rador.ro.

Invazia peștilor-leu este îngrijorătoare, doarece această specie devorează mai multe tipuri de pești și crustacee, distrugând lanțul trofic, unele specii având un rol comercial important.

Cel mai grav este că  peștii-leu se pot reproduce la un nivel alarmant: fiecare femelă din specie poate produce în jur de două milioane de icre pe an.

În Carolina de Nord, peștele-leu mănâncă atât de mult încât unele specii sunt considerate obeze, în timp ce în Florida unii pești au recurs la canibalism din cauza numărului ridicat de specii din zonă. Anul acesta, Florida a propus „Provocarea Peștelui-leu”, care încurajează scafandrii să omoare cât de mulți pești-leu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Schimbări radicale în farmacii. Cseke Attila: Nu vreau să aflăm după ce un medicament a dispărut de pe piață că există o problemă
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Fiica fostului senator Cazimir Ionescu a fost găsită moartă într-o locuință din Argeș. Avea doar 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Bill Gates vrea locuri de muncă „rezervate pentru oameni”