Prima pagină » Magazin » Amendă de 150.000 de lei pentru Kanal D în cazul tragediei Colectiv

Amendă de 150.000 de lei pentru Kanal D în cazul tragediei Colectiv

Amendă de 150.000 de lei pentru Kanal D în cazul tragediei Colectiv
CNA a decis, joi, să amendeze Kanal D cu 150.000 de lei pentru trei ediții ale emisiunii "WOWbizz", care au fost moderate de Mădălin Ionescu și în care s-a spus că în incendiul din clubul Colectiv ar fi decedat mai multe persoane, însă autoritățile nu vor să facă public acest lucru.

În edițiile din 6, 9 și 10 noiembrie ale „WOWbiz” a fost prezentată o femeie, Doina, care ar fi cadru medical și care, fără a-i fi dezvăluit chipul, a spus că în urma incendiului din Colectiv ar fi murit 67 de persoane, o cifră mai mare decât cea făcută publică de către autorități.

Decizia de amendare a fost luată la propunerea membrului CNA Valentin Jucan, cu șase voturi „pentru” (Valentin Jucan, Lorand Turos, Monica Gubernat, Laura Georgescu, Gabriel Tufeanu și Dorina Rusu).

Sancțiunea a fost aplicată pentru că televiziunea Kanal D a prezentat afirmațiile respectivei femei fără a aduce dovezi care să susțină aceste acuzații, care, în opinia membrilor CNA, sunt de natură penală. Astfel, Kanal D a încălcat mai multe articole din legislația audiovizualului.

În schimb, reprezentantul Kanal D, Cătălin Băleanu, a spus că în respectivele emisiuni au fost prezentate toate punctele de vedere. „Nu mi se pare nimic în neregulă în ceea ce s-a difuzat. Punctele de vedere în legătură cu numărul morților au fost făcute de un martor ocular, cadru medical”, a spus Cătălin Băleanu, precizând că televiziunea Kanal D a prezentat, timp de 15 minute, și punctul de vedere pe acest subiect al secretarului de stat în Ministerul Afacerilor Interne Raed Arafat.

„Eu nu cred că au fost verificate aceste informații și nici nu cred că au fost difuzate cu bună-credință (…) Ați adus acuzații foarte grave, de ordin penal. Dacă acea persoană aduce asemenea acuzații, dumneavoastră aveți obligația să aduceți dovezi. Ce s-a întâmplat acolo nu mi se pare normal. Există o persoană care, fără dovezi, aduce acuzații foarte grave”, a spus membrul CNA Lorand Turos, precizând că identitatea sursei a fost ascunsă, nefiind clar dacă acea persoană chiar este cadru medical.

„Noi am verificat calitatea dânsei, am verificat unde lucrează. Avem garanția că este ceea ce spune”, a spus, în schimb, reprezentantul Kanal D, Cătălin Băleanu. El a precizat că prezentatorul emisiunii, Mădălin Ionescu, a pus mereu sub semnul întrebării, în timpul respectivelor programe, afirmațiile făcute de acea femeie.

La rândul său, membrul CNA Valentin Jucan a spus că nu poate fi acceptată o astfel de opinie, precum cea avută de respectiva femeie, fără dovezi. „Dacă aș spune că ar trebui să-i fie rușine lui Mădălin Ionescu, ar fi un fel de pleonasm. Îl prefer pe Leo de la Strehaia”, a mai spus Jucan.

Recomandarea video

Mediafax
Președintele Donald Trump ar putea veni la București. El va fi invitat la un summit NATO
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Cristian Andrei rupe tăcerea la 3 luni după scandalul care a zguduit România: 'O femeie reușește să-l facă pe bărbat să se piardă cu firea'
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Proiectul Artichoke: cum voia CIA să controleze comportamentul uman
Mediafax
Ilie Bolojan a făcut o vizită neanunțată la Consulatul României la Bruxelles. Ce scop a avut premierul
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
Verdict pentru Dorian Popa! Ce au decis judecătorii după ce a fost prins drogat la volan
Cancan.ro
Dan Bălan a făcut marele anunț, după apariția îngrijorătoare de la ultimul concert: 'Viața mea a luat o altă direcție'
Ce se întâmplă doctore
Cum a reușit Mihai Dedu să slăbească 36 de kilograme în mai puțin de un an! A ținut o dietă drastică: „Nu pot să mă laud că a fost simplu”
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dorian Popa, condamnat definitiv la închisoare pentru conducere sub influența drogurilor. Cum va executa pedeapsa
Descopera.ro
Medicul gladiatorilor! Cine era omul care-i trata pe războinicii Romei?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. La coafor: – Vă iau pe la spate? Clienta...
Descopera.ro
Miopia este în creștere, iar un obicei comun ar putea fi de vină