Prima pagină » Magazin » Cea mai periculoasă rețea socială pentru sănătatea mintală a tinerilor: afectează calitatea somnului și scade stima de sine

Cea mai periculoasă rețea socială pentru sănătatea mintală a tinerilor: afectează calitatea somnului și scade stima de sine

Cea mai periculoasă rețea socială pentru sănătatea mintală a tinerilor: afectează calitatea somnului și scade stima de sine
Instagramul a fost cotată drept cea mai periculoasă rețea socială în ceea ce privește efectul pe care utilizarea ei îl are asupra sănătății mintale a tinerilor. Este rezultatul unui studiu realizat la începutul anului curent, în care au fost chestionați 1.500 de adolescenți și tineri cu vârsta cuprinsă între 14 și 24 de ani, utilizatori înfocați ai social media.

The Royal Society for Public Health, alături de Young Health Movement, organizații care activează în Marea Britanie au chestionat, în primele luni ale anului 2017, 1.500 de adolescenți și tineri cu vârsta cuprinsă între 14 și 24 de ani. Ei au primit intrebări legate de utilizarea social media. 

Tinerii au fost rugați să completeze chestionare în care să acorde un punctaj aferent modului în care fiecare rețea socială afectează o serie de 14 probleme de sănătate și stare de bine, cum ar fi anxitetatea, depresia, singurătatea, somnul, bullyingul și frica de a nu fi la curent cu noutățile. 

Potrivit punctajelor primite de la participanți, Instagramul a fost catalogat drept având efectul cel mai nociv. Platforma foto a fost „găsită vinovată” de faptul că afectează percepțiile asupra imagini despre propriul corp, crește frica de a nu fi la curent și are un efect negativ asupra calității somnului. 

În ceea ce privește punctele forte ale Instagramului, acesta a primit punctaje pozitive la capitolul exprimarea sinelui, formarea identității și construcția unei comunități. 

Snapchat este a doua cea mai periculoasă platformă, având ca puncte slabe teama de a nu fi la curent cu noutățile și bullyingul, însă fiind bună pentru exprimarea sinelui. 

Facebook s-a situat la mijlocul clasamentului, rețeaua fiind catalogată drept dăunătoare somnului și prezenței bullyingului. Efectele pozitive ale utilizării Facebookului sunt acelea că rețeaua este un instrument pentru intermedierea suportului emoțional și pentru construcția unor comunități stabile. 

Twitterul a fost plasat pe locul al doilea în ceea ce privește cele mai puțin periculoase rețele, însă nici această rețea nu este lipsită de efecte negative, în special în ceea ce privește modul în care afectează calitatea somnului. 

YouTube a fost singura platformă social media care a primit în mare parte efecte pozitive asupra sănătății mintale, fiind singurul site care a primit punctaje peste limita pozitivului la toate întrebările alese de cercetători. Singurul efect negativ identificat în cazul platformei video a fost faptul că afectează calitatea somnului. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Isărescu desființează ideea de premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert”
Digi24
Aproape jumătate dintre români consideră moțiunea de cenzură PSD-AUR un act politic inutil care va înrăutăți lucrurile
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Rareș Cojoc spune adevărul: a înșelat-o sau nu pe Andreea Popescu, fosta sa soție? „Știe foarte bine aceste lucruri”
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Detaliul care răstoarnă ANCHETA în cazul lui Cristian Staicu, medicul anestezist găsit mort în apartamentul său
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea, imagine rară din sala de fitness. Cum s-a fotografiat în colanți, la 52 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Bucureștiul va avea 8 noi parcări. Unde vor fi construite?
Descopera.ro
Astronomii au găsit una dintre primele galaxii ale Universului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Un ou pe zi ne ferește de Alzheimer, sugerează un studiu