Prima pagină » Magazin » Cum a ajuns un câine ambasadorul unui oraș

Cum a ajuns un câine ambasadorul unui oraș

Cum a ajuns un câine ambasadorul unui oraș
Bruno, un câine din Longville, Minnesota, poate fi catalogat drept cel mai plimbăreț patruped, și asta după ce a ajuns în atenția tuturor grație obiceiului său de 12 ani: parcurge zilnic șase kilometri și jumătate pe jos doar pentru a ajunge în oraș, în mijlocul oamenilor.

Bruno a început să călătorească de când era doar un pui. Povestea lui începe în urmă cu mai bine de zece ani, când a fost adus, de un bărbat, în cartierul LaVallee, care credea că se pierduse de stăpânii lui. Cel mic, însă, nu aparținea acelui loc. Cu toate astea, rezidenții l-au îndrăgit din prima clipă și l-au luat în grijă, potrivit BoredPanda.com.

Din acel moment, Bruno a devenit răsfățatul tuturor. Unul dintre locuitori, Larry, a încercat să îl lege, însă patrupedul a respins lanțul din prima clipă. Larry s-a conformat și l-a lăsat liber, obișnuindu-se în timp ca oamenii să i-l returneze, crezând că s-a pierdut. Larry le spunea același lucru de fiecare dată: „Bruno știe să se întoarcă singur acasă”.

Astfel că, de-a lungul anilor, locuitorii din Longville s-au obișnuit să îl vadă pe Bruno plimbându-se de zor pe străzile orașului. De obicei, acesta trece pe lângă primărie, cofetărie și chiar câteva magazine. Rezidenții l-au îndrăgit atât de tare, încât l-au numit „ambasadorul orașului” și i-au ridicat o statuie din lemn.
 

Recomandarea video

Mediafax
Alertă epidemiologică în România: Primul deces din cauza virusului gripal din acest sezon la o femeie din Cluj
Digi24
Administrația Trump interzice vizele de SUA pentru cinci europeni, printre care și fostul comisar Thierry Breton. Care este motivul
Cancan.ro
Ce pensie are Cornel Dinu. Câți bani încasează de la statul român, de fapt
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Poți câștiga 30.000 de euro în șase luni dacă accepți această slujbă pe o insulă pustie din Scoția. Ce sarcini are angajatul
Mediafax
Sudul țării, sub cod galben de ninsori în Ajunul Crăciunului. În ce zone se așteaptă un strat mai consistent de zăpadă
Click
Orașul care va avea primul tren suspendat din România
Digi24
Ce au pățit două ucrainence care au încercat să treacă granița cu 60.000 de dolari ascunși în încălțăminte
Cancan.ro
Plutonierul major Mirel Tulitu a murit într-un accident rutier cumplit. 3 fetițe au rămas acum orfane de tată 😢
Ce se întâmplă doctore
Cum se menține în formă Ricky Martin, la 53 de ani! Zeul latino care sfidează timpul
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Brandul chinezesc ce depășește pragul de 1.000 de unități vândute în România, la câteva luni de la lansare
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Crește impozitul pe mașinile hibride din 2026