Prima pagină » Magazin » Cum ar putea pune McDonald’s monopol pe vânzarea cartofilor prăjiți la Jocurile Olimpice de la Londra

Cum ar putea pune McDonald’s monopol pe vânzarea cartofilor prăjiți la Jocurile Olimpice de la Londra

Informațiile apar într-un notă de informare a comitetului de organizare a Jocurilor Olimpice de la Londra, care a ajuns în presa britanică.

În Parcul Olimpic din Londra nu se vor servi cartofi prăjiți în alte restaurante în afară de cele ale McDonald’s. Această hotărâre a fost luată având în vedere faptul că reprezentanții lanțului fast-food sunt unii dintre cei mai mari sponsori ai acestui eveniment, informează Business Insider.

Informațiile apar într-un notă de informare a comitetului de organizare a Jocurilor Olimpice de la Londra, care a ajuns în presa britanică.

„Datorită obligațiilor legate de sponsorizările McDonald’s, Comitetul de Organizare a Jocurilor Olimpice și Paraolimpice de la Londra i-a anunțat pe membrii echipei de catering că nu vor mai putea să servească nicăieri în Parcul Olimpic cartofi prăjiți”, se anunță în nota de informare.

FOTO: Business Insider

Singura excepție de la regulă o reprezintă vânzarea cartofilor prăjiți ca garnitură la pește.

„Vă rugăm să înțelegeți că aceasta nu este decizia personalului care vă servește”, se mai explică în nota reprezentanților comitetului de organizare al Jocurilor Olimpice 2012. „Vă rugăm să nu îi agasați pe membrii personalului. Acest fapt ar putea duce la excluderea completă din meniu a peștele și a cartofilor prăjiți”, au ținut să sublinieze ei.

În zona Parcului Olimpic se găsesc 800 de restraurante. Cei care vor dori să mănânce în această zonă cartofi prăjiți îi vor putea cumpăra doar de la restaurantele lanțului McDonald’s.

Recomandarea video

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Cum își apără Cătălin Măruță familia, după ce a fost aspru criticată pentru vizita la Ioan Andone. Detaliul care i-a scos pe fani din sărite de Crăciun
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria