Prima pagină » Magazin » Cum arată „Atlantida Argentinei”. GALERIE FOTO

Cum arată „Atlantida Argentinei”. GALERIE FOTO

Ruinele orașului argentiniar Epecuen, care a fost acoperit de ape în urmă cu 28 de ani, au ieșit la suprafață după retragerea apelor fiind în prezent vizitate de zeci de mii de turiști.

Ruinele orașului argentiniar Epecuen, care a fost acoperit de ape în urmă cu 28 de ani, au ieșit la suprafață după retragerea apelor fiind în prezent vizitate de zeci de mii de turiști.

Localitatea, cândva o vestită stațiune balneoclimaterică, situată la 550 de kilometri de Buenos Aires, capitala Argentinei, a ajuns sub ape în noiembrie 1985, in urma unor inundații de proporții.

Cei 1.500 de locuitori s-au refugiat din calea urgiei, reușind să își salveze doar o mică parte din bunuri. 

Retragerea apelor scoate la iveală o priveliște dezolantă: paturi ruginite, autoturisme abandonate, resturi de clădiri.

„Am avut mai multe pisici și câini. Au dispărut cu câteva zile înainte de a avea loc inundațiile și de atunci nu ne-am mai văzut animalele”, a povestit o localnică pentru Daily Mail.

Deși apele s-au retras, autoritatile spun că nu intenționează să reconstruiască orașul.

Între timp, așezarea-fantomă, denumită „Atlantida Argentinei”, s-a transformat într-un obiectiv turistic, fiind vizitată anual de zeci de mii de turiști.

foto captura Daily Mail

Recomandarea video

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Efectul surprinzător al gazului ilariant împotriva depresiei severe