Prima pagină » Magazin » Cum arată „Elveția României”, locul în care zăpada este încă din belșug pe pârtii

Cum arată „Elveția României”, locul în care zăpada este încă din belșug pe pârtii

Peste 500 de turiști sunt așteptați, sâmbătă, în Munții Șureanu, în zonă din județul Alba denumită "Elveția României", unde zăpada este belșug pe pârtii și în zonele vaste din afara lor, chiar dacă e trecut de prima jumătate a lunii martie, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Rareș Tileagă, monitor de schi în Munții Șureanu, a declarat, sâmbătă, corespondentului MEDIAFAX, că în acest weekend se poate schia la fel de confortabil ca în luna ianuarie. În zonă sunt așteptați aproximativ 500 de persoane la schi.

„În cea mai mare parte a lor, pârtiile sunt acum acoperite de zăpadă proaspătă, excelentă pentru schi. Urmele de ratrack, pe acest tip de zăpadă, vor fi o plăcere pentru cei care le apreciază la adevărata lor valoare. Inclusiv în zonele vaste de off-piste se poate schia, pentru că omătul e proaspăt așternut. Cu alte cuvinte, s-ar putea spune că se schiază acum la fel de confortabil, dacă nu chiar mult mai bine, ca în ianuarie. În linii mari, iarna continuă la Șureanu, în pofida primăverii de la șes.”, a spus Rareș Tileagă.

Potrivit acestuia, la Domeniul Schiabil Șureanu vor fi deschise, în aceste zile, șase din cele opt pârtii existente.

„Aici, iarba verde e un pic albă, ghioceii sunt un pic invizibili, iar primăvara, un pic cam inexistentă. Pe scurt, haideți la schi, acum cât e încă bine. Să sperăm, doar, că și vremea rămâne așa, măcar pentru vreo câteva zile”, a mai spus Tileagă.

Unicul drum de acces spre pârtii este pe ruta Sebeș – Șugag – lacul Oașa (DN 67 C), apoi la dreapta spre – mănăstirea Oașa – Luncile Prigoanei – Poarta Raiului – Domeniul Schiabil Șureanu (DJ 704).

Distanța de la Sebeș este de 82 de kilometri și poate fi parcursă în circa două ore.

Altitudinea maximă în Munții Șureanu este de 2.010 metri.

Totodată, sezonul de schi continuă și la Arieșeni, unde altitudinea maximă este 1.400 de metri, însă nu condiții la fel de bune, după ce, în ultima perioadă vremea s-a încălzit și a plouat.

Recomandarea video

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
De ce riscă Ungaria să returneze 10 miliarde de euro către Comisia Europeană?