Prima pagină » Magazin » Cum arăta Valea Oltului în urmă cu 100 de ani. GALERIE FOTO

Cum arăta Valea Oltului în urmă cu 100 de ani. GALERIE FOTO

Cum arăta Valea Oltului în urmă cu 100 de ani. GALERIE FOTO
Una dintre cele mai frumoase zone din România, defileul Oltului, se întinde pe o lungime de 47 de kilometri.

Valea Oltului a fost unul dintre drumurile romane cele mai importante din Dacia, cu o dublă funcție – militară – strategică și comercială. Acest lucru a impus înființarea în zonă a unei unități speciale de poliție cu misiunea de a supraveghea defileul.

De altfel, Oltul însuși în aval de defileu constituia o cale de comunicație navigabilă, dublând astfel drumul terestru. Toate acestea au determinat o puternică dezvoltare economică, reflex al unei vieți active în domeniul schimbului comercial și al producției de marfă.

FOTO: adevarul.ro

Potrivit prof. Ligia Rizea, specialist în patrimoniul vâlcean, „construirea drumului prin Valea Oltului s-a făcut cu sprijinul secret al boierimii din Oltenia și înainte de intrarea oficială a Olteniei sub stăpânirea austriacă, deoarece (…) din 1717 drumul a primit numele împăratului Carol al VI-lea, Via Carolina, asigurând tranzitul comercial și militar pentru vehicole pe patru roți și reintrând în istorie după mai bine de un mileniu jumătate, după ce fusese parcurs pe Valea Oltului de armatele romane ale lui Traian, spre Sarmisegetuza”.

 Spre deosebire de drumul roman însă, care ținea stânga Oltului, Via Carolina a fost construită pe malul drept, a mai precizat aceasta pentru Agerpres.

FOTO: adevarul.ro

Un punct de atracție în zonă au devenit, mulți ani mai târziu, bisericile și mănăstirile. Cea mai cunoscută, Mănăstirea Cozia, a fost ctitorită de Mircea cel Bătrân, însă de-a lungul istoriei a fost extinsă și renovată.

FOTO: adevarul.ro

Pentru a clădi mănăstirea, Voievodul Țării Românești a ales acest loc de liniște și siguranță pe Valea Oltului, în apropierea muntelui de unde la acea vreme nu se putea merge mai departe spre Transilvania decât cu piciorul sau cel mult călare, se arată pe site-ul mănăstirii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Comerțul cu ridicata s-a prăbușit în ianuarie 2026. Scăderi cu 23% față de luna anterioară
Digi24
„Vreau să nu mai sufăr”. O tânăra de 25 de ani din Spania, care a trecut prin două violuri și a rămas paraplegică, a fost eutanasiată
Cancan.ro
Vortex polar. Începând de mâine, ninge 8 zile la rând în România, potrivit meteorologilor Accuweather. Care sunt orașele afectate
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Punctul sensibil al lui Putin. Ce ar putea determina Moscova să pună capăt războiului
Mediafax
Uniunea Europeană speră că alegerile din Ungaria vor pune capăt blocajelor lui Viktor Orban
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Decizie fără precedent în SUA. Ce urmează să apară pe bancnotele americane începând din luna iunie
Cancan.ro
Conacul de peste 1 mil. € a lui Călin Donca, la un pas să fie demolat cu buldozerul; '”Ciudat este că au început cu casa unui milionar'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o RADICAL
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
În general, consumul excesiv de alcool este nociv, dar care băutură este cea mai dăunătoare?