Prima pagină » Magazin » Edith Piaf, omagiată în Franța, la 50 de ani de la decesul său

Edith Piaf, omagiată în Franța, la 50 de ani de la decesul său

Edith Piaf, omagiată în Franța, la 50 de ani de la decesul său
Celebra Edith Piaf va fi omagiată în Franța, la 50 de ani de la deces, survenit în 1963, prin lansări de albume, concerte - susținute de artiști precum Patricia Kaas și Mireille Mathieu -, dar și spectacole de teatru, informează AFP.

Celebra Edith Piaf va fi omagiată în Franța, la 50 de ani de la deces, survenit în 1963, prin lansări de albume, concerte – susținute de artiști precum  Patricia Kaas și Mireille Mathieu -, dar și spectacole de teatru, informează AFP.

Pe 10 octombrie 1963, Edith Piaf a murit la vârsta de 47 de ani, în urma unei rupturi de anevrism.

Cu un an înainte de comemorarea a 50 de ani de la decesul legendei muzicii franceze, artiștii au început deja să îi aducă omagii celei numite „La Môme”, inclusiv prin câteva spectacole inspirate din viața acesteia.

Supranumită de la debut „noua Piaf”, Mireille Mathieu va lansa un album cu cele mai celebre cântece ale lui Edith Piaf, precum „La vie en rose”, „L’Hymne à l’amour”, „Mon Dieu” și „Milord”.

„Să cânți Piaf este o bucurie continuă. Acest album este modul meu de a-i spune pentru totdeauna «Mulțumesc, doamnă Piaf». Îi datorez atâtea, debutul meu și povestea pe care o trăiesc. Singurul meu regret este că nu ne-am întâlnit niciodată”, a declarat Mireille Mathieu pentru AFP.

În 1964, Mireille Mathieu a câștigat un concurs de interpretare care a avut loc la Avignon, cu piesa „La vie en rose”. Acesta a fost începutul carierei sale de succes.

De asemenea, pe 5 noiembrie, Patricia Kaas îi va aduce un omagiu artistei cu un album ce include 21 de titluri, interpretate împreună cu Royal Philharmonic Orchestra din Londra.

„Este omagiul meu plin de respect pentru artista unei vieți”, a spus Patricia Kaas.

Cu aceeași ocazie, Teatrul Daunou de la Paris va relua spectacolul coprodus de Alain Delon „Piaf, une vie en rose et noire”, pe 22 decembrie.

În toamna lui 2013, directorul operei din Monte Carlo, Jean-Louis Grinda, va pune în scenă spectacolul „Les Amants d’un Jour”, dedicat lui Edith Piaf.

De asemenea, casa de discuri EMI va publica o colecție de 13 CD-uri, „Hymne à la Môme”, care reunește 200 de cântece și înregistrări care nu au fost făcute publice niciodată.

Edith Piaf, celebră pentru cântecul ei din 1946 „La Vie en Rose”, este o veritabilă legendă culturală a Franței, iar piesele ei sunt cântate și în zilele noastre pe străzile din Paris.

Cântăreața franceză Edith Piaf (1915 – 1963) a consacrat genul șansonetă. Numele adevărat al artistei era Édith Gassion, însă și-a luat pseudonimul „Piaf” (în argoul parizian înseamnă „vrabie”) cu ocazia debutului, în anul 1935. Înzestrată cu o voce capabilă de nuanțe infinite și plină de dramatism, Édith Piaf a anticipat cu un deceniu sensul de rebeliune și neliniște care-i va caracteriza pe artiștii intelectuali de pe „Rive gauche”, din care vor face parte Juliette Greco, Boris Vian, Roger Vadim.

Edith Piaf a interpretat și roluri în câteva filme, dar succesul său s-a datorat în special cântecelor rămase nemuritoare, ca „Milord”, „Hymne à l’amour”, „Les amants d’un jour”, „La vie en rose”. După o perioadă de depresie, provocată de moartea iubitului său, pugilistul Marcel Cerdan, cântăreața a devenit celebră pe plan mondial, grație cântecului „Non, je ne regrette rien”.

O serie întreagă de reprezentanți celebri ai genului muzical, precum Yves Montand, Charles Aznavour, Eddie Constantine, Georges Moustaki, au fost descoperiți și lansați de Edith Piaf.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Tragedie CUMPLITĂ! O familie întreagă a murit din cauza unui IPHONE. Cum s-a întâmplat
Digi24
VIDEO Unt vs. margarină. Cel mai nou „război” de pe rețelele sociale are un efect neașteptat: coadă de sute de metri la merdenele
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Cea mai nonconformistă boxeră și-a sărutat pe gură adversara înainte de luptă. Face o avere din imaginile cu ea
Adevarul
„Ce-ai, bă, ești bulangiu?” Român filmat și urmărit după ce a furat din rucsacul unor turiști, în Italia. Val de reacții după apariția imaginilor
Mediafax
„Arde ouăle și scuipă în ele”. Ce a scris un chelner pe bonul de comandă despre un client
Click
De la un telefon la o tragedie cumplită. Fiul și părinții lui au murit după ce au căzut de pe o stâncă
Digi24
„Teroarea plutitoare” a invadat plajele din Europa. Cum ajung aceste animale veninoase tot mai des în Mediterana și Atlanticul de Nord
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum s-a descurcat Zoe Florescu Potolea în prima sa cursă de F1 Academy?
Descopera.ro
Zi neagră la NASA: O misiune a eșuat!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Astronomii ar fi descoperit sursa unor ecouri bizare detectate în Univers