Prima pagină » Magazin » Fondatorul Ikea, Ingvar Kamprad, se mută înapoi în Suedia, la 40 de ani după ce a fugit de taxe

Fondatorul Ikea, Ingvar Kamprad, se mută înapoi în Suedia, la 40 de ani după ce a fugit de taxe

Fondatorul Ikea, Ingvar Kamprad, se mută înapoi în Suedia, la 40 de ani după ce a fugit de taxe

Fondatorul Ikea, Ingvar Kamprad, cel mai bogat om din Europa, se va muta înapoi în Suedia, la 40 de ani după ce a plecat în Elveția pentru a evita taxele ridicate din țara de origine, transmite Bloomberg.

Cu o avere evaluată la 51,7 mliarde de dolari, Kamprad (87 de ani) ocupă locul al patrulea în topul miliardarilor la nivel mondial, potrivit Bloomberg Billionaires Index.

Kamprad controlează cel mai mare retailer de mobilier din lume printr-o rețea de trusturi și fundații.

El a părăsit Suedia în 1973, când s-a mutat în Elveția, nemulțumit de sistemul fiscal de la acea dată, potrivit unui purtător de cuvânt.

„Mutarea înapoi în Suedia mă va aduce mai aproape de familie și de prietenii mei vechi. După ce draga mea soție Margaretha a murit, acum un an și jumătate, sunt puține lucruri care mă mai țin în Elveția”, a declarat Kamprad într-un comunicat difuzat la Radio Sweden și în ziarele din țară.

În anii ’80, Kamprad a creat o structură complexă de acționariat, formată din fundații, trusturi și alte entități juridice înregistrate în țări precum Olanda și Liechtenstein, pentru a proteja marca Ikea și a asigura dezvoltarea companiei pe termen lung.

Ikea a înregistrat anul trecut venituri de 36 miliarde de dolari și un profit net de 4 miliarde de dolari.

Pe lângă afacerile cu mobilă, familia Kamprad deține vehicolul investițional Ikano Group, prin care controlează patru francize Ikea, o afacere cu carduri de credit și mai multe proprietăți imobiliare.

Ikea deține 338 de magazine în 41 de țări, inclusiv România, cu 154.000 de angajați.

Numerele LOTO. Miză de 9,6 milioane de euro la jocul LOTO 6 din 49

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Psihologia din spatele nedreptății emoționale și cum să ne protejăm. De ce cei dragi ne ignoră, dar îi răsfață pe alții?