Prima pagină » Magazin » FOTO+VIDEO: Orașul-fantomă din Angola. Chinezii au construit zeci de blocuri, magazine și școli, dar NIMENI nu se mută în ele

FOTO+VIDEO: Orașul-fantomă din Angola. Chinezii au construit zeci de blocuri, magazine și școli, dar NIMENI nu se mută în ele

Este cea mai mare ENIGMĂ a...

Daily Mail publică un filmuleț cu un oraș construit de chinezi în Angola, care riscă să devină primul „oraș-fantomă” al Africii, conform publicației.

Chinezii au construit, la periferia capitalei Luanda, 750 de blocuri cu opt etaje, câteva zeci de școli și peste 100 de magazine.

Problema este că zona rezidențială, numită Nova Cidadae de Kilamba, nu are niciun locuitor, deoarece nimeni din Angola nu își poate permite prețul unui apartament: de la 93.270 de euro.

Din acest motiv, există temeri că proiectul de 2,7 miliarde de euro ar putea fi abandonat în perioada următoare.

„Îmi place foarte mult locul, are parcări, terenuri de fotbal, baschet și handbal. E foarte liniștit, calm, nu există criminalitate ca în restul țării. Dar în niciun caz nu ne putem permite să ne mutăm aici, este imposibil, iar părinții mei nu ar avea unde munci”, a declarat Sebastiano Antonio (17 ani), care învață într-una din școlile din „orașul-fantomă”.

Jack Franciso, un măturător de pe străzile din Kilamba, susține că zona rezidențială este foarte frumoasă, dar ar trebui să ai foarte mulți bani ca să locuiești acolo. Franciso spune că el, care câștigă 1,6 euro pe zi, nu și-ar putea permite sub nicio formă un apartament între 93 și 161.000 de euro.

Daily Mail scrie că firma chineză care a construit cele 5.000 de hectare de blocuri, magazine, școli, parcări și terenuri de sport nu și-a pus niciodată întrebarea dacă își va putea permite cineva să locuiască acolo.

Astfel, Kilamba riscă să devină precum „orașele-fantomă” din Spania sau Irlanda, construite în timpul boom-ului imobiliar și în care nu s-a mai mutat nimeni, din cauza crizei.

De altfel, în Kilamba cei mai mulți „locuitori” sunt chiar muncitorii chinezi care au ridicat blocurile și care stau în containere, lângă acestea.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Director CNAIR: Nivel insuficient de mobilizare pe șantierele unui lot al A0 Nord
Click
De ce a plecat Diana Matei din MApN după aproape 20 de ani. Câți bani câștiga: „Mi-e foarte greu...”
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de la țară a lui Cheloo. Rapper-ul a lăsat în urmă viața agitată de la oraș și s-a mutat în Breaza. Are o curte imensă
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Fenomenul „floodlighting”: de ce unii oameni dezvăluie prea multe prea repede la începutul unei relații