Prima pagină » Magazin » J. K. Rowling, autoarea seriei „Harry Potter”, a donat o sumă uriașă pentru cercetări privind scleroza multiplă

J. K. Rowling, autoarea seriei „Harry Potter”, a donat o sumă uriașă pentru cercetări privind scleroza multiplă

J. K. Rowling, autoarea seriei „Harry Potter
J. K. Rowling, autoarea seriei de succes „Harry Potter", a donat 15,3 milioane de lire sterline (17 milioane de euro) Clinicii pentru Neurologie Regenerativă Anne Rowling din Edinburgh pentru a sprijini cercetările privind scleroza multiplă, potrivit BBC.

Centrul de cercetare care poartă numele mamei lui J. K. Rowling a fost fondat cu sprijinul scriitoarei, care a donat 10 milioane de lire sterline (11 milioane de euro), în 2010.

Anne Rowling, mama scriitoarei, a murit la vârsta de 45 de ani din cauza unor complicații asociate sclerozei multiple.

Suma recent donată de scriitoare va facilita activitatea de cercetare din cadrul centrului.

Clinica îmbină îngrijirea medicală a pacienților cu activitatea de cercetare, centrată pe găsirea unor tratamente eficiente pentru scleroza multiplă.

Scleroza multiplă este o afecțiune neurologică cronică, autoimună, care afectează sistemul nervos central, în mod special creierul, măduva spinării și nervii optici. Boala, care poate provoca dificultăți în controlul muscular, tulburări de vedere, de echilibru, ale sensibilității și tulburări ale funcțiilor mintale, nu se poate vindeca, dar tratamentul potrivit îi poate încetini progresia.

Totodată, alte probleme degenerative ale creierului, precum demența și boala Parkinson, sunt considerate prioritare de cercetătorii din cadrul clinicii.

„Când Clinica Anne Rowling a fost fondată, nimeni nu a putut anticipa progresul incredibil realizat aici în domeniul neurologiei regenerative. Mă simt mândră pentru că centrul a reușit să combine ambiții aparent nerealiste din cercetare cu o parte practică, ce vizează îngrijirea celor care suferă de scleroză multiplă în diferite stadii. Cred că munca profesorului Siddharthan Chandran și a echipei lui va schimba în bine viețile oamenilor cu scleroză multiplă”, a declarat J. K. Rowling.

În vârstă de 53 de ani, J. K. Rowling, care înainte de a-și publica romanele din seria „Harry Potter” era o mamă singură ce trăia din ajutorul social, avea în urmă cu câțiva ani o avere de aproximativ un miliard de dolari, potrivit revistei Forbes. Totodată, J. K. Rowling este considerată una dintre cele mai influente femei britanice.

Cărțile „Harry Potter” au fost publicate în peste 500 de milioane de copii între anii 1997 și 2007 și au fost adaptate pentru marele ecran, cu Daniel Radcliffe în rolul lui Harry, Emma Watson ca Hermione Granger și Rupert Grint ca Ron Weasley. Filmele au avut încasări totale de 2,39 de miliarde de dolari.

Recomandarea video

Mediafax
Donald Trump îi cere lui Volodimir Zelenski „să se grăbească” cu demersurile pentru încheierea unui acord de pace cu Rusia
Digi24
China amenință cu „toate măsurile necesare” după ce CIA a publicat un clip în limba chineză pentru recrutarea de ofițeri
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Trupele NATO au fost „bătute măr” de ucraineni în cadrul unor exerciții în Estonia. „Suntem condamnați”
Mediafax
Un cunoscut oraș turistic, aflat lângă România, a interzis comerțul de alcool după ora 20.00
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Autospecială de pompieri, oprită de poliție în drum spre incendiu. Polițiștii se deplasau spre același incident
Cancan.ro
Lovitură de la tribunal pentru rudele tinerilor implicați în crima lui Mario Berinde din Cenei. Ce au decis judecătorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face și cum arată acum Mirela Stoian, cea care a interpretat-o pe Lila, în „Vacanța Mare”. Actrița a intrat într-un con de umbră de ani buni
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Rostec trimite BMP-3 către Rusia. Ajută în Ucraina sau ajung la „cimitirul” de 800 de unități distruse?
Descopera.ro
Arma secretă cu care dacii dădeau fiori inamicilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Un adăpost rupestru excepțional, vechi de 10.000 de ani, a fost descoperit în Egipt