Prima pagină » Magazin » James Cameron, dat în judecată pentru 50 de milioane de dolari, într-un proces ce vizează „Avatar”

James Cameron, dat în judecată pentru 50 de milioane de dolari, într-un proces ce vizează „Avatar”

Artistul britanic Roger Dean l-a dat în judecată pe regizorul James Cameron din cauză că acesta i-ar fi copiat ideile în filmul "Avatar" și îi cere despăgubiri în valoare de 50 de milioane de dolari, informează BBC.

Artistul britanic Roger Dean l-a dat în judecată pe regizorul James Cameron din cauză că acesta i-ar fi copiat ideile în filmul „Avatar” și îi cere despăgubiri în valoare de 50 de milioane de dolari, informează BBC.

Roger Dean, care a creat coperte de album pentru trupele de rock progresiv Yes și Asia, a depus acțiunea împotriva lui Cameron la un tribunal din New York.

Artistul l-a acuzat pe Cameron că „a copiat, distribuit și exploatat cu bună știință” imaginile sale originale. „Avatar” este filmul care a înregistrat cele mai mari încasări din toate timpurile, 2,8 miliarde de dolari de la lansarea sa, în 2009.

De asemenea, „Avatar” a fost nominalizat la nouă premii Oscar în 2010 și a câștigat trei distincții – pentru cea mai bună scenografie, cea mai bună imagine și cele mai bune efecte vizuale. Acțiunea din ‘Avatar” are loc pe o planetă îndepărtată, numită Pandora.

În dosarul depus în instanță, Roger Dean, care este descris ca „un artist și designer internațional ale cărui imagini evocative și vizionare… au creat un nou gen”, susține că James Cameron „i-a studiat opera în perioada de pregătire pentru film”.

Dean a absolvit Royal College of Art în Londra, în 1968. Acesta susține că lumea prezentată în „Avatar” este inspirată din operele sale și declarațiile sale sunt susținute de diferite comentarii de pe internet.

Pe de altă parte, James Cameron spune că a avut ideea să creeze lumea din „Avatar” în 1995, deși Dean afirmă că i s-a propus să creeze lumea din „Avatar” în 2005, la Festivalul de la Cannes.

Procesul lui Dean este cea de-a doua acțiune de acest gen împotriva lui Cameron, legată de „Avatar”. În martie, scenaristul Bryant Moore a obținut în instanță dreptul să își continue procesul împotriva lui Cameron, despre care spune că s-ar fi inspirat din scenariul pe care cel dintâi i l-a trimis.

James Cameron a anunțat deja că va realiza două filme care continuă acțiunea din „Avatar”, acestea fiind în preproducție. Primul ar trebui să aibă premiera în decembrie 2014, iar al doilea, în 2015.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce poate face UE cu Ungaria dacă Orbán câștigă din nou. Cinci opțiuni pe masa diplomaților europeni
Digi24
Trump ia în calcul o operaţiune de mare risc pentru extragerea a 450 kg de uraniu din Iran
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Leguma pe care o poți cultiva în ghivece, chiar dacă nu ai o grădină
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Reducere specială pentru românii care cumpără Tesla Model 3 sau Model Y. Ce discount oferă producătorul american
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
De ce ne simțim mai bine în natură: efectele asupra corpului și minții