Prima pagină » Magazin » Lista lui Zuroff: Cei mai căutați 5 naziști care încă sunt în viață. Ce premiu s-a pus pe capetele lor

Lista lui Zuroff: Cei mai căutați 5 naziști care încă sunt în viață. Ce premiu s-a pus pe capetele lor

Adrian Popa
Privirea rece a lui Søren Kam, un ofițer SS de origine daneză, nu va fi uitată niciodată de vânătorii de naziști.

Privirea rece a lui Søren Kam, un ofițer SS de origine daneză, nu va fi uitată niciodată de vânătorii de naziști. Acesta a fost inclus acum într-o nouă listă a celor mai căutați 60 de naziști care încă mai sunt în viață. Se oferă o recompensă de 20.000 de lire sterline pentru capul fiecăruia, transmite The Sun.

Kam are acum 91 de ani și locuiește în Bavaria, Germania. El este acuzat că în 1943 a ucis un jurnalist și a fost implicat în masacrarea evreilor.

Operațiunea Last Chance („Ultima Șansă” – trad.) a fost lansată de vânătorul de naziști Efraim Zuroff, care este șeful biroului din Ierusalim al Simon Wiesental Center. Acesta a declarat: „Majoritatea au acum aproape 100 de ani, însă atunci când erau tineri au ucis bărbați, femei și copii nevinovați. Iar trecerea timpului nu le micșorează vina”.

Iată care sunt cei mai importanți cinci naziști din lista lui Zuroff:

Ladislaus Csizsik-Csatary (97 de ani)  – de origine ungară, a trimis 15.700 de evrei la moarte într-un gheto din Kosice.

Gerhard Sommer (92 de ani) – ofițer SS care a ajutat la masacrarea a 560 de oameni într-un sat italian. Printre aceștia se numărau un bebeluș de trei luni și un bătrân de 86 de ani. A fost condamnat în Italia, însă Germania nu l-a extrădat. Locuiește în Hamburg.

Ivan Kalymon (92 de ani) – a luat parte la operațiunile de deportare și ucidere a evreilor din Lvov, acum parte a Poloniei (pe atunci făcea parte din Ucraina). A fost găsit în Michigan, SUA. Guvernul american a vrut să îl deporteze, însă nicio țară nu s-a oferit să îl preia.

Agimantas Dalide (92 de ani) – a făcut parte din poliția lituaniană. A arestat evrei și polonezi care au fost apoi executați. A fost condamnat în 2004 la cinci ani de închisoare, însă nu a făcut pușcărie din cauza vârstei înaintate.

Vladimir Katriuk (93 de ani) – un comandant de pluton care a ordonat incendierea, într-un hambar, a sătenilor dintr-un sat din Belarus, în 1943. Este responsabil și de moartea multor evrei. Acum este apicultor în Canada.
 

Recomandarea video

Mediafax
Cine este Péter Magyar, omul ce l-ar putea îndepărta pe Orban de la putere și ar putea așeza Ungaria pe un traseu mai pro-european
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Ilie Bolojan vs. administrația locală. Motivele din spatele planurilor de debarcare a premierului: “De aici vine toată această dorință de schimbare”
Mediafax
Mesaje de Paște 2026. Cele mai frumoase urări și felicitări pe care le poți trimite celor dragi
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
De ce noul Wi-Fi „super-rapid” nu este chiar așa de performant pe cât am crede?