Prima pagină » Magazin » O clădire din România a intrat în TOP 15 cele mai bizare imobile din lume

O clădire din România a intrat în TOP 15 cele mai bizare imobile din lume

O clădire din România a intrat în TOP 15 cele mai bizare imobile din lume

Este vorba de clădirea Uniunii Arhitecților din România din Centrul Bucureștiului, potrivit site-ului debarbati.ro. Clădirea se află pe locul 11, alături de clădiri din Cehia, Polonia, Olanda, SUA, Austria, Spania și China.

1. Dancing Building (Prague, Cehia)- construită între 1992 și 1996, „Clădirea dansatoare” (poreclită „Fred și Ginger”) reprezintă obiect de controversă pentru locuitorii orașului Praga.

2. The Crooked House (Sopot, Polonia) – Clădirea a fost proiectată în anul 2002 și construita în anul următor, între ianuarie și decembrie 2003. Arhitectura casei a fost inspirată din desenele lui Jan Marcin Szancer (celebru artist polonez și ilustrator de cărți pentru copii) și ale lui Per Dahlberg (pictor suedez care locuiește în Sopot).

3. Corpus Museum (A44 highway, Olanda)

4. The Basket Building (Ohio, United States)

5. Wonderworks (Pigeon Forge, United States)

6. The Hole House (Texas, United States)

7. House Attack (Vienna, Austria)

8. Hotel Marques de Riscal (Elciego, Spain)

9. Blur Building (Yverdon-les-Bainz, Switzerland)

10. Errante Guest House (Chile)

11. National Architects Union Headquarters (Bucharest, Romania)

12. Bolwoningen (Hertogenbosch, Netherlands)

13. Nakagin Capsule Towers (Tokyo, Japan)

14. Tianzi Hotel (Hebei, China)

15. Inntel Hotel (Zaandam, Olanda)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Acuzații dure de la vârful Vaticanului pentru Uniunea Europeană