Prima pagină » Magazin » O copie RARĂ a albumului „Yesterday and Today”, al trupei The Beatles, va fi scoasă la licitație

O copie RARĂ a albumului „Yesterday and Today”, al trupei The Beatles, va fi scoasă la licitație

O copie RARĂ a albumului
Un exemplar considerat foarte rar al albumului "Yesterday and Today" al trupei The Beatles, care a fost deținut în trecut de John Lennon, va fi scos la licitație împreună cu alte obiecte din istoria trupei, pe 9 mai, relatează news.sky.com.

Coperta albumului îi înfățișează pe cei patru membri ai trupei zâmbind, îmbrăcați în halate albe, purtând pe umeri bucăți de carne crudă și păpuși decapitate. Imaginea, un protest față de Războiului din Vietnam, a fost înlocuită în alte ediții cu o versiune mult mai potrivită pentru publicul general.

Discul a fost deținut inițial de John Lennon, care l-a păstrat în apartamentul său din New York. Artistul l-a dăruit, în decembrie 1971, unui fan, Dave Morrell, însoțit de un autograf și de un desen pe spatele copertei, care înfățișează un om ținând o lopată în timp ce câinele lui stă în fața unui apus de soare. Morrell a reușit apoi să facă rost de autografele lui Paul McCartney și Ringo Starr, iar discul este considerat a fi singurul exemplar original care are semnăturile a trei membri ai legendarei trupe.

Discul a fost estimat la suma de 158.000 de euro.

Alte obiecte care vor mai fi scoase la licitație sunt o curea de chitară cu autograful lui John Lennon și o minge de baseball semnată de toți membrii formației.

Primul lot vine de la o chitară modelul 1956 Les Paul Junior care i-a aparținut lui John Lennon și a fost folosită în timpul unor sesiuni de înregistrări la Butterfly Studios în New York.

Mingea a fost semnată în timpul ultimului concert al trupei în Statele Unite ale Americii, din august 1966.

Cureaua a fost estimată la 17.500 – 26.700 de euro, iar mingea, la 69.500 – 87.000 de euro.

Licitația va avea loc online și în direct la muzeul The Beatles Story din Liverpool, Marea Britanie, pe 9 mai.

Paul McCartney, John Lennon, Ringo Starr și George Harrison au format The Beatles, în anii 1960, unul dintre cele mai faimoase și de succes grupuri din istoria muzicii rock, având la activ peste 1,1 miliarde de discuri vândute în lumea întreagă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bloomberg: România a cheltuit 1 miliard de euro pentru a-și apăra moneda în timpul declinului global din martie
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
Gigi Becali i-a pus un teanc de bani în mână lui Alexandru Tudor! Avem imaginile cu gestul surprinzător
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
Ucrainenii preiau o afacere bănoasă în România. Fabrica din Roman devine platformă-cheie de producție în UE și la nivel internațional
Click
Două zodii vor avea parte de un miracol în Săptămâna Patimilor. Sunt binecuvântate de Divinitate înainte de Paște, o perioadă luminoasă le așteaptă
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Rusia este pregătită să ajute la soluționarea războiului din Iran