Prima pagină » Magazin » O eclipsă parțială de Soare, vizibilă și din România, pe 20 martie

O eclipsă parțială de Soare, vizibilă și din România, pe 20 martie

O eclipsă parțială de Soare, vizibilă și din România, pe 20 martie
O eclipsă parțială de Soare, vizibilă și din România, pe 20 martie

Eclipsa va fi vizibilă din toată România, momentul său de maximă intensitate urmând să fie înregistrat la ora 11.56, a declarat, pentru MEDIAFAX, cercetătorul Adrian Sonka, de la Observatorul Astronomic „Amiral Vasile Urseanu” din București.

„O să se vadă din toată țara, iar cel mai bine în nord-vest și cel mai prost, în sud-estul extrem, dar nu o să fie o mare diferență, pentru că diferența de acoperire este de câteva procente. În principiu, pentru că o să fie o acoperire destul de mare, Luna o să acopere peste jumătate din discul Soarelui, s-ar putea să se observe și vizual asta, lumina din jurul său va fi altfel, va fi diferită. Vom pierde jumătate din lumina Soarelui. La ora 11.56, când este maximul, vom vedea o lumină diferită față de în restul zilelor, când este Soarele neeclipsat. Pentru toată țara, la ora asta va fi maximul, însă eclipsa va începe la 10.48 și se termină la 13.04”, a explicat Adrian Sonka.

Potrivit acestuia, în cazul în care cerul va fi acoperit de un plafon de nori compact, eclisa nu va putea fi văzută. „Dacă vor fi spărturi în nori, se va putea vedea”, a explicat Sonka.

El a precizat că, la Polul Nord, eclipsa de Soare va fi totală. „Cu cât te duci mai mult înspre nordul continentului, va putea fi văzut cum Soarele este acoperit din ce în ce mai mult și cel mai mult va fi acoperire la Polul Nord, unde va fi eclipsă totală”, a spus Adrian Sonka.

După eclipsa de Soare din 20 martie vor urma cinci ani fără eclipse.

Următoarea eclipsă de Soare, vizibilă din România, va fi pe 21 iunie 2020. Atunci, Luna va acoperi 11% din discul Soarelui, în timp ce pe 20 martie va fi o acoperire de 53%, la București, a explicat Adrian Sonka.

Cea mai recentă eclipsă de Soare vizibilă din România a avut loc în anul 2011, a mai spus Adrian Sonka.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Miruță: Zborul lui Iohannis la Paris a costat 180.000 de euro, al lui Nicușor Dan maxim 35.000
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda
Mediafax
Cursuri suspendate sau online marți în școli din mai multe județe din cauza vremii
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră