Prima pagină » Magazin » O mamă i-a anunțat pe profesori că fiica ei va face mai puține teme pentru acasă. Motivul i-a pus pe gânduri pe mulți părinți

O mamă i-a anunțat pe profesori că fiica ei va face mai puține teme pentru acasă. Motivul i-a pus pe gânduri pe mulți părinți

Bunmy Laditan, autor al mai multor cărți despre viața de familie, originară din Statele Unite, dar care trăiește în Canada a făcut un gest pe care mulți părinți l-ar putea considera nepotrivit. Aceasta a trimis un e-mail pe adresa școlii la care învață fiica ei, anunțându-i pe profesori că Maya nu va mai face atât de multe teme pentru acasa pe cât i se dau. Motivația femeii este una care naște semne de întrebare în legătură cu modul în care copiii sunt influențați de numărul mare de teme pe care le primesc de la profesori.

Maya, fiica lui Bunmy are 10 ani și, după cum mărturisește chiar mama ei, micuța petrece 2-3 ore pe noapte pentru a reuși să termine temele pe care le are de făcut pentru a doua zi. Femeia a scris în e-mailul adresat școlii că în ultimii patru ani a observat schimbări în comportamentul fetiței, aceasta devenind tot mai stresată atunci când venea vorba despre școală. Stresul despre care vorbește mama se referă la dureri în piept, insomnii și o frică crescândă față de școală. 

„Bună ziua, profesori ai Mayei,

Maya va reduce drastic numărul de teme pe care le va face în acest an. Ea este foarte strsată și a început să aibă chiar simptome de natură fizică, cum ar fi durerile în piept sau trezirea la ora 4 dimineața, îngrijorată de faptul că are multe lucruri de făcut pentru școală. 

Nu are probleme cu notele și îi place mult să meargă la școală. Ne-am consultat și cu un tutore și cu un terapeut și ambii ne-au sugerat să reducem numărul de teme pentru acasă. 2-3 ore petrecute în fiecare zi cu această activitate, în condițiile în care ajunge acasă la 16:30, îi lasă puțin timp pentru a fi copil și pentru a se bucura de timpul petrecut cu familia și vrem să evităm ca ea să intre în depresie din acest motiv. 

Vă mulțumesc pentru înțelegere!”, a scris Bunmy Laditan în e-mailul trimis profesorilor. 

Inițiativa femeii a fost susținută de multe alte persoane care și-au arătat înțelegerea prin intermediul comentariilor publicate la mesajul distribuit pe rețeaua de socializare Facebook și chiar îngrijorarea, gândindu-se că și copii lor trec prin aceleași stări. 

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai mare sit de urme de dinozauri din lume a stabilit mai multe recorduri