Prima pagină » Magazin » Paul Kalkbrenner, Benga, NOHA și Șuie Paparude vor concerta la Festivalul Peninsula

Paul Kalkbrenner, Benga, NOHA și Șuie Paparude vor concerta la Festivalul Peninsula

Paul Kalkbrenner, Benga, NOHA și Șuie Paparude vor concerta la Festivalul Peninsula
DJ-ul Paul Kalkbrenner, artistul Benga și formațiile NOHA și Șuie Paparude vor concerta la Festivalul Peninsula, care va avea loc între 18 și 21 iulie, la Cluj-Napoca, transmite corespondentul MEDIAFAX

DJ-ul Paul Kalkbrenner, artistul Benga și formațiile NOHA și Șuie Paparude vor concerta la Festivalul Peninsula, care va avea loc între 18 și 21 iulie, la Cluj-Napoca, transmite corespondentul MEDIAFAX

Conform unui comunicat de presă transmis, vineri, de organizatorii Festivalului Peninsula, DJ-ul Paul Kalkbrenner, un artist care a pus bazele dubstep-ului – Benga, formațiile NOHA, Șuie Paparude și Ocho Macho, o trupă de muzică live din Ungaria, se numără printre atracțiile festivalului care va avea loc, între 18 și 21 iulie, pe Valea Gârbăului din Cluj-Napoca.

Astfel, DJ-ul berlinez Paul Kalkbrenner va reveni, în 18 iulie, în România, după șase ani de absență. El a devenit cunoscut după succesul filmului „Berlin Calling” (2008), prezentat la Festivalul Internațional de Film de la Locarno, film în care a jucat rolul principal și pentru care a semnat coloana sonoră. „Sky and Sand”, single-ul de pe coloana sonoră amintită, a rămas 121 de săptămâni în topuri, stabilind astfel un nou record. Kalkbrenner va fi prezent la Peninsula în cadrul turneului de promovare a celui mai recent album, „Guten Tag” (2012).

Unul din fondatorii genului dubstep, britanicul Benga, adică Beni Adejumo, este cunoscut și ca membru al „Magnetic Man”, prima supertrupă de dubstep din lume. El va concerta la Peninsula în 19 iulie, prezentându-și al doilea album solo, „Chapter 2”.

Trupa NOHA – Noise of Human Art, condusă de saxofonistul din Praga Philip Noha, va reveni pentru a patra oară consecutiv la Festivalul Peninsula, în 20 iulie.

Considerată cea mai bună formație de muzică electronică din România, Șuie Paparude va concerta pentru a zecea oară la Festivalul Peninsula. Astfel, în 18 iulie, participanții la festival vor avea ocazia să sărbătorească alături de Michi, Dobrică și Bean 20 de ani de Șuie Paparude.

Trupa Ocho Macho din Ungaria este cunoscută mai ales pentru piesa „Jó nekem” („Îmi e bine”), adoptând un stil care îmbină reggae, ska, latin și punk, și va concerta pentru prima dată în România, în 21 iulie.

La Festivalul Peninsula vor mai concerta Kaiser Chiefs (Marea Britanie), Ska-P (Spania), Utah Jazz & Stamina MC (Marea Britanie) și The Sweet Life Society (Italia).

Festivalul Peninsula va avea loc, între 18 și 21 iulie, în Cluj-Napoca, pe Valea Gârbăului.

Biletele pot fi achiziționate pe site-urile eventim.ro, eventim.hu și eventim.de, precum și în rețeaua Eventim. Ca noutate, anul acesta organizatorii au pus în vânzare două tipuri de abonamente, în funcție de opțiunea privind folosirea camping-ului și a facilităților aferente. Până în 14 iunie, prețul unui abonament fără campare este de 150 de lei, iar apoi, până în 17 iulie, el costă 180 de lei, iar la fața locului poate fi achiziționat cu 210 lei. Abonamentele care includ facilitățile de campare costă 180 de lei (până în 14 iunie), 210 lei (până în 17 iulie), respectiv 240 de lei (la fața locului). Biletul de o zi costă 50 de lei până în 14 iunie, apoi 70 de lei până în 17 iulie și 90 de lei dacă este cumpărat de la intrarea la festival.

În 13 aprilie, la Cluj Arena va avea loc o petrecere de promovare a Festivalului Peninsula și a Festivalului Delahoya, avându-l ca invitat special pe Timo Maas, cunoscutul DJ care mixează pentru prima oară la Cluj-Napoca.

Recomandarea video

Mediafax
Horoscop 30 decembrie 2025: Echilibru și introspecție la final de an pentru două zodii
Digi24
Orașul unde taxa pe gunoi crește cu 70%. Revoltați, localnicii amenință că vor plăti la sfârșitul anului viitor: „Avem alte priorități”
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Cine va plăti noua taxă de 25 lei pentru coletele extracomunitare în România
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin a pus ochii pe o nouă țară. Cum vrea liderul de la Kremlin să-și impună puterea
Cancan.ro
Imaginile apărute după moartea contabilei din Sibiu dau peste cap ancheta. Femeia suspectată că și-a ucis mama pentru avere ochise deja o altă moștenire
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Modelul Dacia care i-a cucerit pe olandezi. THE BEST în categoria „Value for money”
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Pot animalele să prezică vremea?