Prima pagină » Magazin » Plante care provoacă dezgust față de țigări și care pot contribui decisiv la abandonarea acestui viciu. Trei plante care te ajută să te lași de fumat

Plante care provoacă dezgust față de țigări și care pot contribui decisiv la abandonarea acestui viciu. Trei plante care te ajută să te lași de fumat

Plante care provoacă dezgust față de țigări și care pot contribui decisiv la abandonarea acestui viciu. Trei plante care te ajută să te lași de fumat
Fumatul nu este un viciu de care să scapi ușori, mărturisesc cei mai mulți dintre fumători. O publicație franceză propune o metodă alternativă care să sprijine acest proces, metodă bazată pe consumul a trei plante cu efecte benefice pentru organism.

Lăsatul de fumat se poate dovedi dificil pentru cei mai mulți dintre fumători, dovadă și numeroasele tehnici și metode pe care specialiștii le recomandă. O variantă alternativă ar fi și plantele medicinale, scrie portalul maviedefemme.com.

Calitățile unora dintre aceste plante pot fi foarte folositoare unei persoane care dorește să renunțe la țigări.

Astfel, valeriana se poate folosi pentru ameliorarea simptomelor sevrajului cauzat de renunțarea la tutun. Mai exact, planta ajută la tratarea nervizotății și stresului pe care le simte un fumător atunci când renunță la acest viciu.

O altă plantă care te poate ajuta să nu îți mai dorești să simți mirosul de tutun este pătlagina. De asemenea, ajută la eliberarea căilor respiratorii și tratează inflamațile cronice la nivelul plămânilor.

În fine, ginsengul are un efect tonic și energizant. Planta combate epuizarea psihică generată de nevoia de nicotină a organismului.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?