Prima pagină » Magazin » Ploaie de stele căzătoare, în această noapte, vizibilă și din România

Ploaie de stele căzătoare, în această noapte, vizibilă și din România

Ploaie de stele căzătoare, în această noapte, vizibilă și din România
În noaptea de 13-14 decembrie românii vor asista la un fenomen astronomic deosebit, și anume geminidele.

În noaptea de 13-14 decembrie românii vor asista la un fenomen astronomic deosebit, și anume geminidele. Este vorba, de fapt, despre o cantitate mare de așa-numite stele căzătoare, provenite din constelația Gemini, fenomen care se desfășoară în perioada 4-17 decembrie, iar în noaptea de joi spre vineri va fi atins maximul.

Potrivit Observatorului Astronomic Amiral Vasile Urseanu, spre deosebire de alte stele căzătoare, precum Leonidele (vizibile în noiembrie) și Perseidele (vizibile în august), Geminidele sunt mai lente și mai luminoase și pot fi observate fără instrumente astronomice.

Astfel, în această noapte vor putea fi văzute aproximativ 120 de stele căzătoare pe oră, care se „deplasează” cu 35 de kilomteri pe secundă, în timp ce Leonidele intră în atmosferă cu aproximativ 71 de kilometri pe secundă, iar Perseidele de 59 km/s. Astronomii susțin că o astfel de stea poate fi văzută timp de cel puțin o secundă.

Fenomenul poate fi văzut în zone libere, din afara orașelor mari, unde poluarea și luminile false sunt mai reduse. Dacă cineva ratează noaptea în care se va atinge maximul de Geminide, mai are o șansă și a doua noapte, când vor cădea aproxiamtiv 50 de stele pe oră.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Mirabela Grădinaru, la Kiev în locul lui Nicușor Dan. Analist: „Constituția României este foarte clară asupra reprezentării”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce te trezești în fiecare noapte la 02:30? Explicația unui renumit profesor român și regula simplă pentru un somn bun
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel puțin 35.000 de oameni au murit în Europa din cauza căldurii extreme din această vară