Prima pagină » Magazin » Poveste impresionantă: Torturat și ținut 50 de ani în lanțuri, elefantul Raju „a plâns” când a fost eliberat

Poveste impresionantă: Torturat și ținut 50 de ani în lanțuri, elefantul Raju „a plâns” când a fost eliberat

Poveste impresionantă: Torturat și ținut 50 de ani în lanțuri, elefantul Raju „a plâns
Un elefant ținut în lanțuri pentru mai bine de 50 de ani a fost salvat de activiștii unei organizații care luptă pentru drepturile animalelor. Povestea lui Raju a făcut înconjurul lumii, salvatorii susținând că animalul "a plâns" în momentul în care și-a dat seama că va fi eliberat.

Un elefant care a fost prins în urmă cu 50 de ani și ținut în lanțuri de către un dependent de droguri care îl folosea la cerșit a fost salvat de o echipă de activiști, scrie publicația britanică The Independent.

Animalul, pe nume Raju, a fost înfometat cea mai mare parte a vieții sale, fiind nevoit să mănânce hârtie și resturi de plastic. Salvatorii lui spun că în timpul operațiunii, mai exact, când încercau să-i dea jos lanțurile, elefantul ar fi lăcrimat.

„Echipa a fost uimită să vadă cum animalul a început să lăcrimeze în timpul misiunii de salvare. A fost atât de incredibil de emoționant pentru toată lumea. Știm în sufletul nostru că și-a dat seama că va fi eliberat”, a povestit Pooja Binepal, de la Wildlife SOS Marea Britanie.

Lanțurile în care a fost ținut i-au provocat răni cronice și artrită, ceea ce înseamnă că animalul avea dureri mai mereu.

Stăpânul a încercat să-i oprească pe salvatori baricadând ușa și întărind lanțurile. Mai mult, acesta ar fi încercat să-l asmută pe Raju împotriva lor.

După câteva ore, animalul a fost eliberat. În prezent, Raju se recuperează la adăpost.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Alarmă la Kiev: cea mai importantă armă împotriva Rusiei a rămas fără muniție
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
„Fac pariu că o să legalizeze drogurile”
Click
Ce l-a surprins pe românul care a ajuns în cel mai mare oraș fantomă din lume. „100 MILIARDE $ aruncați pe geam”
Digi24
Un elvețian a intrat în România cu o mașină de 200.000 de euro. Polițiștii de frontieră l-au urmărit și i-au confiscat-o
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Ce se întâmplă doctore
Cristiano Ronaldo și Georgina Rodríguez au semnat un contract prenupțial. Ce se întâmplă cu averea lor în cazul unui divorț
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cine este tânăra din România care și-a făcut loc printre piloții Campionatului European de Raliuri
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
O cauză ascunsă a îmbătrânirii ar putea începe chiar în oasele noastre