Prima pagină » Magazin » Povestea fabuloasă a românului care s-a săturat să muncească în corporație și a plecat de unul singur în jurul lumii

Povestea fabuloasă a românului care s-a săturat să muncească în corporație și a plecat de unul singur în jurul lumii

Povestea fabuloasă a românului care s-a săturat să muncească în corporație și a plecat de unul singur în jurul lumii
După aproape 15 ani de muncă în multinaționale, Alexandru Cristea s-a trezit într-o dimineață și a zis stop. Nu mai vrea să fie un simplu număr într-o companie. A renunțat la job și a decis să hoinărească prin lume fără să știe ce va face după aceea.„Mi se pare fabulos să poți să faci asta, noi, restul muritorilor cu rate, citim doar în reviste de asemenea cazuri. Nu este vorba de un director care are resurse de sute de mii de euro să facă asta, este un om obișnuit, ca noi toți, care arată cum să te regăsești pe tine și să îți regăsești pasiunea de a trăi, după ce ai făcut zeci de închideri la o multinațională, toate cu termene foarte strânse, și ai nervii întinși la maximum deși ai doar 35 de ani", a spus Alexandru Cristea pentru Business Magazin.

Spusele lui Alexandru, un tânăr cu aproape două decenii de experiență în clădirile din sticlă și oțel din București, sunt reprezentative pentru câteva zeci de mii de specialiști educați de mediul corporatist să pună cariera pe primul plan, chiar dacă asta înseamnă să renunțe la timpul liber și să se ghideze zilnic după proceduri uneori discutabile, potrivit Businees Magazin.

Deși poate va fi judecat de foștii săi colegi de pluton, Alex a înțeles după 15 ani că nu acesta este scopul vieții lui. Nici politicile de resurse umane, nici sala de sport, nici biroul ad-aptat generației Y, nici cafeaua sau fructele gratis și nici team building-urile nu l-au convins că merită să mai continue. „Primul meu salariu la KPMG a fost de cinci milioane și am stat cu el mult timp.”

Ca orice poveste a unui absolvent de ASE, cea a lui Alex Cristea începe în Big Four, unde și-a făcut ucenicia, și continuă apoi la clientul pe care îl audita. După un master în Franța și un an și jumătate la IBM în Canada, s-a întors în țară în 2008 – „am resimțit acolo un robotism acut, acut până la lacrimi, pe care eu ca latin nu puteam să îl suport” – și a lucrat alți șase ani pentru Germanos ca financial controller. Ajuns la 35 de ani, Alex a privit ecusonul magnetic pe care îl purta zilnic și poziția sa în organigrama companiei și și-a spus că poate fi mai mult decât un număr.

Citește mai departe pe Business Magazin

Recomandarea video

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ofițerii militari din Roma Antică aveau maimuțe de companie, iar acestea aveau, la rândul lor, animăluțe de companie