Prima pagină » Magazin » Prințesa Diana a transmis unui tabloid, în 1992, numerele de telefon ale membrilor familiei regale

Prințesa Diana a transmis unui tabloid, în 1992, numerele de telefon ale membrilor familiei regale

Prințesa Diana a transmis unui tabloid, în 1992, numerele de telefon ale membrilor familiei regale
Prințesa Diana a transmis fostului tabloid News of the World (NotW) anuarul privat al familiei regale britanice, pentru "a se răzbuna" pe soțul ei, prințul Charles, în 1992, anul despărțirii lor, a declarat joi un fost jurnalist al acestei publicații, informează AFP.

„Trecea printr-o perioadă foarte, foarte dificilă”, a declarat Clive Goodman, fost corespondent pentru casa regală al tabloidului NotW, deținut de Rupert Murdoch, în procesul interceptărilor telefonice în care a fost citat în calitate de acuzat.

El a spus că documentele i-au fost expediate într-un plic. „Plicul a sosit la biroul meu și avea numele meu trecut deasupra”, a precizat Clive Goodman.

„Mi-a zis că voia ca eu să înțeleg influența pe care o avea personalul care lucra pentru soțul ei, în comparație cu alți angajați. Avea impresia că era copleșită de anturajul soțului ei”.

„Căuta un aliat pentru a se răzbuna pe el”, a adăugat Clive Goodman, precizând că prințesa Diana „avea relații bune cu mai mulți jurnaliști” din presa britanică.

Prințesa Diana, decedată în 1997, la Paris, într-un accident de automobil, la vârsta de 36 de ani, s-a despărțit de prințul Charles în 1992, după o căsnicie de 11 ani, marcată de infidelități. Charles și Diana, care au avut doi fii – William și Harry – au divorțat în 1996.

Clive Goodman, în vârstă de 56 de ani, este judecat pentru faptul că a plătit anumiți funcționari pentru a obține „Cartea verde”, anuarul telefonic al personalului și al membrilor familiei regale britanice.

El a declarat în tribunalul Old Bailey că s-a folosit de acest anuar intern al familiei regale pentru a scrie o serie de articole, dar a dezmințit faptul că ar fi plătit bani pentru acest lucru.

În 2007, jurnalistul a fost încarcerat pentru faptul că a interceptat telefoanele mobile ale membrilor familiei regale, alături cu detectivul privat Glenn Mulcaire. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Noua clădire pentru tratarea tuberculozei, din București, aproape de finalizare
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Fiul unei celebre vedete TV a murit! Tânărul avea doar 23 de ani. Prima ipoteză a polițiștilor despre cauza morții a sfâșiat familia
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Rusia pare să fi cucerit Pokrovskul, după doi ani de lupte. Ce înseamnă căderea orașului, potrivit analiștilor ISW
Mediafax
Paramount cumpără Warner Bros pentru 31 de dolari pe acțiune: Netflix s-a retras din cursă
Click
Cum se face tocănița de post ca la mănăstire. Este recomandată în Postul Paștelui
Digi24
Răsturnare de situație. Miliardarul ucrainean cu cetățenie română care a căzut de la fereastră ar fi fost ucis chiar de către fiul său
Cancan.ro
Actor celebru din România, săltat de mascați! Este vizat într-un dosar de trafic de persoane și spălare de bani, într-un club din București
Ce se întâmplă doctore
O mai ții minte pe Ninel Conde, actrița din telenovela Rebelde? Cum arată acum actrița, la 50 de ani. Nu a îmbătrânit deloc și pozează provocator
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Vânzările Dacia Sandero în 2026 au scăzut la jumătate, în Europa. Modelul nu a prins nici măcar Top 10, în ianuarie
Descopera.ro
Ce se ascunde în „inima” Căii Lactee?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Doi aminoacizi comuni pot influența speranța de viață a oamenilor