Prima pagină » Magazin » Proiecții de filme românești, până pe 1 octombrie, în penitenciare din România. Ce filme pot vedea deținuții de la închisorile București-Jilava și Târgșor

Proiecții de filme românești, până pe 1 octombrie, în penitenciare din România. Ce filme pot vedea deținuții de la închisorile București-Jilava și Târgșor

Proiecții de filme românești, până pe 1 octombrie, în penitenciare din România. Ce filme pot vedea deținuții de la închisorile București-Jilava și Târgșor
Deținuții de la închisorile București-Jilava și Târgșor din județul Prahova vor putea viziona, până pe 1 octombrie, cinci lungmetraje românești, la prima ediție a proiectului "Filme după gratii - proiecții în penitenciare", informează un comunicat remis MEDIAFAX.

Proiectul, care a debutat pe 15 septembrie, este organizat de compania de producție 111 Film în colaborare cu Administrația Națională a Penitenciarelor (ANP) și cu sprijinul Centrului Național al Cinematografiei (CNC).

De-a lungul celor două săptămâni, deținuții români vor avea ocazia să se întâlnească cu unele dintre cele mai noi filme românești.

Astfel, proiectul mizează să îndeplinească două ținte: educarea culturală și deschiderea a noi orizonturi creative pentru cei fără acces liber la cultură pe de o parte și, pe de altă parte, promovarea filmului românesc într-un spațiu nou și atipic.

Grație unei activități cuturale în esență itinerante, se va încuraja mobilitatea culturală pe teritoriul României, familiarizarea deținuților cu cinema-ul românesc contemporan și încurajarea acestora în direcția comunicării deschise și argumentate sub forma unor discuții libere după vizionare. Fiecare proiecție este urmată de o sesiune de întrebări și răspunsuri, în care spectatorii își vor putea prezenta impresiile despre filmele vizionate.

În perioada 15 septembrie – 1 octombrie, cinci lungmetraje vor fi proiectate în două dintre penitenciarele din România – Penitenciarul București Jilava și Penitenciarul de Femei Târgșor din județul Prahova.

Astfel, persoanele deținute din aceste două închisori vor avea ocazia să vizioneze și să discute mai apoi despre filmele „Marfa și banii”, de Cristi Puiu, „4 luni, 3 săptămâni și 2 zile”, de Cristian Mungiu, „California Dreamin’ (nesfârșit)”, de Cristian Nemescu, „Polițist, adjectiv”, de Corneliu Porumboiu, și „Love Building”, de Iulia Rugină.

Organizatorii își propun să reia seria de proiecții în penitenciare în 2015, urmând ca filmele românești să fie proiectate în alte închisori din țară. Filme după gratii a fost unul din cele 15 proiecte selecționate să participe la Transilvania Talent Lab (TTL), ediția a treia, organizat în cadrul Festivalului Internațional de Film Transilvania (TIFF 2014). Detaliile, structura, conceptul și implementarea proiectului au fost pe larg discutate alături de experții TTL, în cele cinci zile de training.

111 Film este o companie de producție de film înființată de doi tineri producători, proaspăt absolvenți ai masterului de producție al Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” (UNATC) din București.

Eugen Matei Lumezianu (absolvent al Facultații de Drept) și Eduard Haris (absolvent al secției de actorie a UNATC) au început să fie activi în domeniul producției de film în anul 2011. De atunci și până în prezent, cei doi au produs o serie de scurtmetraje și mediumetraje, prezentate la festivaluri de profil din țară și străinătate. Printre filmele produse și coproduse de 111 Film se numără: „Mâine, Bach”, de Mircea Ciorică (nominalizare la premiile Gopo 2014 și premiul publicului la NexT International Film Festival, 2014), „Să Mori de Dragoste Rănită”, de Iulia Rugină (cel mai bun scurtmetraj românesc la TIFF 2014), și „Piano”, de Dorian Boguță.

Recomandarea video

Mediafax
Miruță: Ce a dat PSD AUR-ului ca să ajute să treacă puntea asta fără să intre la guvernare?
Digi24
„Cea mai mare catastrofă ecologică”. Ucraina a distrus o rafinărie uriașă a Rusiei de pe coastă Mării Negre
Cancan.ro
A MURIT Valentina Dumitru, femeia de 45 de ani care a făcut anevrism după un lifting facial. Ministrul Sănătății cere anchetă
Prosport.ro
Eugenie Bouchard nu are deloc inhibiții. Sesiunea foto cu care i-a zăpăcit pe fani
Adevarul
„James Bond” din viața reală? Povestea bărbatului care ar fi lucrat pentru servicii secrete și l-a întâlnit pe Stalin
Mediafax
Grindeanu: Dacă vrem să schimbăm ceva, vrem să schimbăm primul ministru, în niciun caz președintele
Click
Imaginea suferinței. Eugen Cristea face parastasul de un an al soției: „Numai eu știu ce-i în sufletul meu.” Câți bani primește din „Liceenii”?
Digi24
După 40 de zile pe linia frontului ucrainean, soldaților „nu le mai pasă dacă supraviețuiesc”
Cancan.ro
'Am CANCER!' Anunț bulversant făcut de o concurentă, în timpul filmărilor show-ului Desafio de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Exercițiile pe care Anca Țurcașiu le face acasă pentru a se mențină slabă și tonifiată la 55 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
MLI-84 Jderul, trimis la pensie de Lynx KF41. România alege blindatul de ultimă generație
Descopera.ro
Matcha versus Cafea: Care aduce mai multe beneficii pentru sănătate?
Râzi cu lacrimi
Banc cu femei. – Cât să vă bag?
Descopera.ro
Vremea o ia razna, anunță meteorologii! Unde va ninge de 1 Mai?