Prima pagină » Magazin » STUDIU. Riscurile la care se expun bărbații care stau prea mult în fața televizorului

STUDIU. Riscurile la care se expun bărbații care stau prea mult în fața televizorului

STUDIU. Riscurile la care se expun bărbații care stau prea mult în fața televizorului
Bărbații care petrec peste 20 de ore pe săptămână în fața televizorului au o calitate a spermei inferioară aceleia a bărbaților care se uită mai puțin timp la programele prezentate pe micile ecrane

Bărbații care petrec peste 20 de ore pe săptămână în fața televizorului au o calitate a spermei inferioară aceleia a bărbaților care se uită mai puțin timp la programele prezentate pe micile ecrane, afirmă autorii unui studiu american, publicat marți, informează AFP.

Cercetătorii americani de la Harvard School of Public Health din Boston au analizat eșatioane de spermă recoltate de la 189 de bărbați tineri (18-22 ani), cărora le-au adresat câteva întrebări precise despre stilurile lor de viață (exerciții fizice, alimentație, televiziune).

Bărbații care petreceau mai mult de 20 de ore pe săptămână în fața televizorului prezentau o concentrație a spermatozoizilor cu 44% mai mică decât aceea a bărbaților care petreceau mai puțin timp în fața micului ecran.

Un alt factor important este reprezentat de exercițiile fizice practicate de bărbați, afirmă autorii acestui studiu, publicat marți în British Journal of Sports Medicine, o revistă publicată de grupul British Medical Journal (BMJ).

Bărbații care fac mai mult de 15 ore de sport pe săptămână prezintă o concentrație a spermatozoizilor cu 73% mai mare decât aceea a bărbaților care fac mai puțin de cinci ore de sport pe săptămână.

Totuși, în toate cazurile analizate, concentrațiile de spermatozoizi au fost suficient de mari pentru a permite conceperea unui copil, au precizat savanții americani.

Calitatea spermei pare să urmeze o curbă descendentă de mai multe decenii în câteva țări occidentale, însă motivele din spatele acestei situații nu sunt cunoscute cu certitudine.

Oamenii de știință bănuiesc că stilul de viață sedentar și absența exercițiilor fizice sunt parțial responsabile de acest declin.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Ce rase de câini sunt predispuse la stres din cauza stăpânilor gălăgioși?