Prima pagină » Magazin » SURPRIZĂ: Ce răsare pe acest acoperiș din Capitală

SURPRIZĂ: Ce răsare pe acest acoperiș din Capitală

Laurențiu Cernat, fondatorul "Grădini Urbane Comunitare", și voluntarii implicați în această acțiune vor planta 100 de soiuri de plante.

Voluntarii de la „Grădini Urbane Comunitare”, proiect fondat de Laurențiu Cernat, vor planta în această primăvară nu mai puțin de 100 de soiuri de plante în spațiul amenajat pe acoperișul sediului Direcției Generale de Asistență Socială a Municipiului București (DGASMB).

Tinerii au început deja treaba: noua schiță a grădinii include un vermicompost, un „hotel” pentru insecte, sistem de irigare automată, un cuptor solar, un dezhidrator solar și un filtru de apă. De asemenea, un paravânt va fi amenajat pe terasă, dar și un solar, potrivit green-report.ro.

Printre spațiile de plantare vor fi așezate curând și o serie de bănci, astfel încât locul să devină un spațiu potrivit și pentru atelierele despre grădinărit, permacultură și gătitul folosind căldura soarelui.

FOTO: gandul.info

Proiectul „Grădini Urbane Comunitare”  a luat naștere în anul 2014, la inițiativa lui Laurențiu Cernat. Inspirat de cartea „Grădinăritul în zone urbane”, de David Tracey, tânărul a început să se documenteze în profunzime pe marginea acestui subiect.

O lună mai târziu, ideea lui Laurențiu începea deja să capete contur: „Aprobarea am primit-o imediat după ce am prezentat proiectul doamnei director a DGASMB, Cosmina Simiean-Nicolescu, care a acceptat imediat și ne-a întrebat când începem?”, a povestit Laurențiu pentru gândul. De altfel DGASMB a acoperit și o mare parte a cheltuielilor de amenajare a spațiului. Hidroizolația a costat aproape 100 de euro pe metru pătrat. În rest, totul a fost posibil datorită voluntarilor.

FOTO: gandul.info

„La scurt timp după acest moment am semănat semințele pentru terasa grădinii. Ele au fost semnate mai întâi în diverse recipiente la etajul patru al acestei clădiri, apoi au fost aduse aici, pe terasă, și plantate, după ce a trecut înghețul. La prima semănare am fost peste 20 de persoane. Fiecare a venit cu câte ceva de acasă: semințe, pământ, vase de creștere și așa mai departe” a mai explicat el.

Așadar, vara trecută, pe acoperișul clădirii DGASMB erau deja cultivați pomi fructiferi, legume și fructe.

FOTO: gandul.info

De roade se poate bucura orice vizitator sau orice persoană care dă o mână la ajutor la îngrijirea grădinii.

„Conceptul Grădinilor Urbane Comunitare a fost de la început ca cei care vizitează terasa să poată culege roadele. Voluntarii și orice vizitator pot să culeagă, că de aceea este o Grădină Urbană COMUNITARĂ. Altfel, puteam să facem o grădină particulară, îngrădită și puneam semnul proprietate privată”, a spus Laurențiu.

FOTO: gandul.info

Acum, Laurențiu Cernat speră ca ideea lui să fie „preluată” de cât mai multe persoane.

FOTO: gandul.info

„În cazul fiecărei terase ce va fi dezvoltată în viitor, beneficiari vor fi proprietarii care vor îngriji recolta”, a afirmat el. „Dacă vor fi persoane interesate să construim o Grădină Comunitară și pe un bloc de locuințe, pot apela la noi. În limita timpului disponibil, noi le putem oferi ajutor și le putem spune ce să facă și cum”, a adăugat Laurențiu Cernat în cele din urmă.

Recomandarea video

Mediafax
Distrugeri în lanț la instalații eoliene din România. Investitorii cer intervenția autorităților
Digi24
Controversă după ce edilul Robert Negoiță a fost testat antidrog de protestatarul Marian Ceaușescu. Expert: Rate prea mari de eroare
Cancan.ro
Meko și Dorian Popa l-ar fi tocmit pe 'Măcelarul lui Bebino' să-l aranjeze pe Alex Bodi. Au pus preț pe capul musculosului
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit deși au împreună 4 copii. Milionarul ar avea amantă: „Nu au inimă!”
Adevarul
„Sultanul“ Erdogan își pregătește fiul pentru a prelua conducerea Turciei. Scenarii pe culoarele puterii de la Ankara
Mediafax
Misiune istorică. O rachetă europeană a decolat spre spațiu cu 32 de sateliți la bord
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Incendiu puternic în Capitală. Un om a murit, altul este rănit, după ce au rămas blocați într-o mașină electrică
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Ce se întâmplă doctore
Artista, transformată complet! A slăbit enorm în timp record, iar acum se afișează în ținute incendiare
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Rostec trimite BMP-3 către Rusia. Ajută în Ucraina sau ajung la „cimitirul” de 800 de unități distruse?
Descopera.ro
Cum arată ultima suflare a unei stele aflate pe moarte?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
2026 este noul 2016: De ce milioane de tineri visează la Snapchat și Pokémon Go