Prima pagină » Magazin » Țara unde bătrânii preferă să intre la pușcărie decât să stea singuri în casele lor

Țara unde bătrânii preferă să intre la pușcărie decât să stea singuri în casele lor

Magazin
Țara unde bătrânii preferă să intre la pușcărie decât să stea singuri în casele lor
Detalii în articol

Aproape una din cinci femei închise este de vârsta a treia, iar nouă din zece sunt condamnate pentru infracțiuni minore, cum ar fi furtul din magazine. De unde, însă, această situație?

Cu ani în urmă, grija față de bătrâni cădea în sarcina familiei și a comunității, dar lucrurile s-au schimbat. Din 1980 până în 2015, numărul vârstnicilor care locuiesc singuri a crescut de șase ori, la aproape șase milioane.

Un studiu realizat de autoritățile din Tokio arată că jumătate din bătrânii care fură din magazine locuiesc singuri, iar 40% nu au familie, sau vorbesc foarte rar cu rudele. Adesea, aceste persoane spun că nu au la cine să apeleze atunci când au nevoie de ajutor.

„Soțul meu a murit anul trecut, și, neavând copii, am rămas singură. Am mers la supermarket să cumpăr niște legume, și am văzut un pachet cu carne. Am vrut să îl cumpăr, dar nu îmi permiteam, așa că l-am luat, pur și simplu”, declară una dintre prizoniere.

Citește continuarea în Business Magazin!

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Stolojan: Nu avem nici o altă șansă decât să mergem înainte cu premierul Bolojan
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
10 celebrități istorice catalogate drept „nebune” în epoca lor