Prima pagină » Magazin » Tragedie în fotbal: Un fost jucător al lui Real Madrid a murit în urma unui accident / Reacția fotbalistului român Rusescu / UEFA: Vom ține un moment de reculegere

Tragedie în fotbal: Un fost jucător al lui Real Madrid a murit în urma unui accident / Reacția fotbalistului român Rusescu / UEFA: Vom ține un moment de reculegere

Tragedie în fotbal: Un fost jucător al lui Real Madrid a murit în urma unui accident / Reacția fotbalistului român Rusescu / UEFA: Vom ține un moment de reculegere
Jose Antonio Reyes, în vârstă de 35 de ani, a murit în urma unui accident auto, anunțul a fost făcut chiar de fosta echipă a jucătorului, FC Sevilla.

Printre românii cu care s-a intersectat Reyes de-a lungul carierei s-a numărat și Raul Rusescu. Cei doi au fost colegi timp de șase luni, în prima parte a sezonului 2013/2014, la FC Sevilla. Contactat de ProSport, atacantul român s-a arătat șocat de vestea primită, găsindu-și cu greu cuvintele: „Nu cred așa ceva, nu cred așa ceva. M-ați lăsat fără cuvinte. Nu știu ce să zic și nu pot să vorbesc acum. M-a șocat vestea”.

Reyes s-a născut în Sevilla și a evoluat pentru echipa de pe „Ramon Sanchez Pizjuan” în nenumărate rânduri, FC Sevilla fiind și echipa la care s-a format.

De-a lungul carierei, Jose Antonio Reyes a mai evoluat pentru Arsenal, Real Madrid, Atletico Madrid, Benfica, Espanyol, Cordoba și Xinjiang Tianshan Leopard. În prezent era legitimat la Extremadura, în eșalonul secund. La Sevilla a adunat în total 242 de jocuri oficiale. Pentru Atletico Madrid a evoluat în 154 de partide, iar pentru Arsenal în 110. Pentru o scurtă perioadă, Reyes a fost coleg și cu Raul Rusescu la FC Sevilla. În echipa națională de seniori a prins 22 de partide și a înscris patru goluri.

În palmares, Reyes are un trofeu în Premier League (2004), Cupa Angliei (2005), La Liga (2007), Cupa Ligii Portugaliei (2009), Europa League (2010, 2012, 2014, 2015, 2016), EURO U19 (2002), Supercupa Spaniei (2011), Supercupa Angliei (2005).

Moment de reculegere în memoria lui Jose Antonio Reyes, la finala Ligii Campionilor

UEFA a confirmat că, la finala Ligii Campionilor, Tottenham – Liverpool, din această seară, ora 22:00, se va ține un moment de reculegere în memoria lui Jose Antonio Reyes, cel care deține un record în competițiile europene. Spaniolul este singurul fotbalist care și-a trecut în palmares de cinci ori Cupa UEFA/Europa League. E al a câștigat trofeul de două ori cu Atletico Madrid (2010, 2012) și în trei rânduri consecutiv cu echipa unde s-a lansat, FC Sevilla (2014, 2015, 2016).

„UEFA este foarte întristată după vestea teribilă a morții lui Jose Antonio Reyes. Dorim să ne exprimăm sincerele condoleanțe familiei și celor apropiați. A avut o carieră extraordinară, câștigând numeroase trofee oriunde a jucat și sunt șocat și întristat că viața lui s-a încheiat atât de rapid”, a declarat Aleksander Ceferin, președintele UEFA.

Foto: Hepta

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Otnielei i-a cășunat rău pe Costeluș! Moștenitorul averii de 250 mil. € s-a lăsat greu
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Strategia câștigătoare pentru a-i avea alături pe americani. Expert: „Securitatea nu se cerșește”
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce a decis un român invitat la nunta vărului să scoată bani din plicul pentru dar: „Ei m-au chemat, eu sunt oaspetele”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Soția bogătașului Don Pepe cere în instanță bani de la EX: ”Anturajul în care ne învârtim este unul de oameni de afaceri înstăriți”
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Un satelit cât o valiză ar putea detecta primul semnal cosmic dinaintea apariției stelelor