Prima pagină » Magazin » UNDE MERGEM. Vizite ghidate în spațiile recent restaurate ale Muzeului Național de Artă a României

UNDE MERGEM. Vizite ghidate în spațiile recent restaurate ale Muzeului Național de Artă a României

UNDE MERGEM. Vizite ghidate în spațiile recent restaurate ale Muzeului Național de Artă a României
Muzeul Național de Artă al României organizează în perioada 18-19 ianuarie o serie de vizite ghidate în spațiile istorice recent restaurate din Corpul Central al muzeului: Sufrageria Regală, Sala Tronului și Scara Voievozilor.

Muzeul Național de Artă al României organizează în perioada 18-19 ianuarie o serie de vizite ghidate în spațiile istorice recent restaurate din Corpul Central al muzeului: Sufrageria Regală, Sala Tronului și Scara Voievozilor.

Cu acest prilej poate fi vizitată și expoziția „Fragmente de memorie – Portrete Regale. Palatul Regal”, ce reconstituie momente din istoria familiei regale și a Palatului Regal cu ajutorul fotografiilor de epocă, pieselor de mobilier, portretelor regale și a altor obiecte diverse.

Vizitele se pot face sâmbătă, 18 ianuarie, de la orele 11:30 și 14:00, sau duminică, 19 ianuarie, de la orele 13:30, 14:00 și 16:30.

Participarea se face numai pe bază de înscriere individuală prealabilă, în limita locurilor disponibile, prin e-mail la [email protected] sau prin telefon la 021.314.81.19. Înscrierile se fac în perioada 13 – 17 ianuarie, între orele 10.00-16.00.

Durata unui tur este de aproximativ o oră, iar prețul unui bilet este de 20 de lei (ghidajul inclus).

Pe de altă parte, galeriile permanente ale MNAR vor putea fi vizitate și virtual, cel mai probabil din luna februarie, precizează Mediafax. „Vor fi tururi virtuale cum există și în alte muzee din străinătate și din România. Practic, fiecare sală din galeriile permanente și din muzeele satelit – Muzeul Colecțiilor de Artă, Muzeul Zambaccian și Muzeul Theodor Pallady – vor putea fi văzute virtual și cu detalii pe anumite lucrări. Lucrările se măresc la mouseover, sunt vizibile și etichetele, deci pot fi identificate”, au explicat reprezentanții instituției.

Tururile se vor încărca pe site-ul muzeului și vor putea fi accesate gratuit de orice persoană interesată.

Recomandarea video

Mediafax
Dormitul cu televizorul pornit. Ce spun specialiștii despre efectele asupra sănătății
Digi24
„Macron l-a trădat pe Merz și știe că va trebui să plătească”. Cum s-au inversat rolurile Franței și Germaniei în Uniunea Europeană
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o lună ianuarie 2026 cum nu a mai fost în România. Ce se întâmplă în București
Prosport.ro
Cea mai frumoasă profesoară de matematică din România e colega lui Gabi Tamaș!
Adevarul
„Asta e tot ce vreau eu”. Reacția virală a unei mame filipineze din România a emoționat internetul
Mediafax
Jucării periculoase de Crăciun. Cum unele jucării populare pot deveni un risc real pentru copii și părinți
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu, gest sfâșietor când și-a văzut mama în sicriu. Nu s-a mai putut abține
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Puțini îi știu numele, dar invenția ei a schimbat viața a milioane de femei
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Mimica facială prezice alegerile oamenilor, arată un nou studiu