Prima pagină » Magazin » Unul dintre cei mai bogați bucătari din lume, acuzat că a violat două femei aflate în stare de inconștiență

Unul dintre cei mai bogați bucătari din lume, acuzat că a violat două femei aflate în stare de inconștiență

Unul dintre cei mai bogați bucătari din lume, acuzat că a violat două femei aflate în stare de inconștiență
Starul TV Mario Batali, unul dintre cei mai bogați maeștri bucătari din lume, acuzat deja de hărțuire sexuală

Potrivit mărturiilor mai multor foste angajate ale restaurantului newyorkez The Spotted Pig – la care Mario Batali este unul dintre investitori și care este condus de Ken Friedman, prietenul acestuia -, difuzate în emisiunea de televiziune „60 minutes”, de pe postul CBS, maestrul bucătar a agresat sexual două femei, după ce le-a drogat.

Una dintre fapte a avut loc în 2005, iar victima a declarat că, deși inițial a mers la spital și la poliție, a renunțat la plângere, iar testul pentru viol nu a mai fost păstrat de autorități.

O altă fostă angajată a restaurantului, Jamie Seet, a spus că a fost martora unui incident similar în 2008, prin intermediul camerelor de supraveghere din local. Aceasta a spus însă că nu a mers la poliție pentru a raporta incidentul, din rușine.

Potrivit CBS, poliția a deschis o anchetă, însă informația nu a fost confirmată oficial de autorități.

Contactat de realizatorii emisiunii „60 minutes”, Batali a negat toate acuzațiile.

De-a lungul ultimelor două decenii, mai multe femei l-au acuzat pe Batali de hărțuire sexuală.

Site-ul culinar Eater a publicat, în decembrie 2017, declarațiile a patru femei, care, sub protecția anonimatului, l-au acuzat pe Batali de hărțuire sexuală fizică și verbală. Trei dintre femeile care au fost intervievate de site-ul Eater au lucrat pentru Batali.

O vedetă a bucătăriei americane, italo-americanul în vârstă de 57 de ani este autorul mai multor emisiuni TV de succes, a scris cărți de bucate, a lansat mai multe game de articole de bucătărie și produse alimentare și deține 26 de restaurante.

După acuzațiile din decembrie, Batali a decis să se retragă de la conducerea companiei sale, însă a rămas acționar.

Compania sa este controlată de acționari privați, iar specialiștii o estimează la o valoare de minimum 250 de milioane de dolari.

Recomandarea video

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii au descoperit că sateliții înghețați ascund o geologie violentă