Prima pagină » Magazin » Viața Andreei Esca, subiectul unui reportaj la France 2

Viața Andreei Esca, subiectul unui reportaj la France 2

Andreea Esca a acordat un interviu jurnaliștilor de la France 2

Andreea Esca, prezentatoarea Știrilor ProTv de la ora 19:00 și simbol al televiziunii din România de după 1989, va fi subiectul unui reportaj al televiziunii franceze France 2.

Emisiunea Telematin, lider de audiență pe segmentul de dimineață în Franța și prima ca importanță și rating după jurnalul de știri, are o rubrică despre oameni foarte cunoscuți în diverse țări ale lumii pe care decid să îi arate și Franței. Echipa emisiunii a aflat după o documentare pe internet și în urma recomandărilor mai multor persoane care călătoresc prin toată lumea că exista „o Claire Chazal a României”.

„Am fost foarte onorată de invitație, pentru că aceasta este emisiunea mea preferată. De fapt, la început nici nu mi-a venit să cred deoarece era o prea mare coincidență că tocmai de la această emisiune să mă caute cineva așa pe nepusă masă. Mai ales că nu cunoșteam pe nimeni acolo. Dar apoi am înțeles că nu e o glumă, ci chiar o treabă serioasă și am fost foarte fericită. Mi-au spus că vor veni în România și că vor să-și petreacă o zi cu mine. Ceea ce s-a și întâmplat”, povestește Andreea Esca.

Prezentatoarea Știrilor ProTv este a doua personalitate din România prezentată în emisiunea „Telematin”, după Ilie Nastase, iar jurnalista Marie Mamgioglou de la France 2, realizatoarea rubricii „Vedete îndepărtate” (nr. Stars lointaines), a venit special în București pentru a-i lua un interviu Andreei Esca. „Le-a plăcut foarte mult aici, mi-au spus că nu-și imaginau deloc că românii sunt și arată așa… Și am tras cu toții concluzia că din cauza reportajelor negative România are o imagine complet eronată în Franța. Așa că am hotărât cu ei să le găsesc oameni talentați, tineri și frumosi din România despre care să mai facă reportaje, mai ales că emisiunea lor are o mulțime de story-uri din lumea artei, culturii. S-au nimerit într-o zi foarte plină pentru mine deoarece seara prezentam și Gala Mediafax, dar cred că a fost bine pentru că au luat contact cu români minunați și au putut admira și Ateneul Român”, a mai spus prezentatoarea.

Aceasta a precizat că jurmaliștii francezi au stat cu ea la știri și au felicitat-o atât pe ea, cât și pe întreaga echipă care se află în spatele camerelor pentru profesionalismul de care au dat dovadă. „Mi-au cunoscut și colegii de la revista The ONE pe care i-au găsit ‘tineri și trendy”. Și bineînțeles că i-am dus să vadă pe afară Casa Poporului și să mănânce la un restaurant bun. Au plecat încăntați de experiență, de mâncare și mai ales de oameni”, povestește Andreea despre ce i-a impresionat pe oaspeții săi la țara noastră.

La rândul ei, Andreea a fost impresionată că jurnaliștii francezi au fost dornici să afle lucruri despre România, despre ProTv și despre povestea ei aici, mai ales că asemenea prezentatorilor francezi, Andreea Esca este gazda Știrilor ProTv de peste 18 ani.

Andreea Esca, aflată la pupitrul știrilor încă din 1 decembrie 1995, prima zi de emisie a postului de televiziune din Pache Protopopescu, a vorbit pentru France 2 despre începuturile ei în televiziune, regretele, momentele notabile și interviurile marcante cu personalități din lumea internațională. În cadrul interviului acordat pentru France 2, prezentatoarea Știrilor ProTva mărturisit că nu s-a gândit niciodată să își părăsească țara, nici măcar după ce s-a căsătorit cu soțul ei de origine franceză: „Sângele nu îl poți schimba cu un pasaport, iar eu am ajuns ceea ce sunt datorită românilor”.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Nicușor Dan, apariție surpriză la Făgăraș. Ținuta în care a fost surprins președintele
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Carol al II-lea și capcana germană. De ce apropierea de Hitler nu a putut salva România