Prima pagină » Magazin » VIDEO. Mesajul emoționant postat de o adolescentă pe YouTube. „Mai degrabă mor, decât să fac asta”

VIDEO. Mesajul emoționant postat de o adolescentă pe YouTube. „Mai degrabă mor, decât să fac asta”

VIDEO. Mesajul emoționant postat de o adolescentă pe YouTube.
O fetiță în vârstă de 11 ani din Yemen a postat pe YouTube un filmuleț extrem de emoționant, în care amenința că se va sinucide dacă va fi obligată să se căsătorească, relatează Daily Mail.

O fetiță în vârstă de 11 ani din Yemen a postat pe YouTube un filmuleț extrem de emoționant, în care amenința că se va sinucide dacă va fi obligată să se căsătorească, relatează Daily Mail.

În clip, Nada al-Ahdal susține că a fugit de acasă după ce părinții ei i-au aranjat căsătoria cu un bărbat din Arabia Saudită, contra unei sume de bani oferită de acesta.

„Nu sunt de vânzare! Sunt o ființă umană și mai degrabă mor decât să mă căsătoresc la această vârstă (…) Haideți, măritați-mă și mă voi sinucide”, spune fata în clip.

„Oare nu au niciun fel de compasiune? (…) Mai degrabă mor, decât să fac asta. Nu este vina copiilor. Nu sunt singura care pățește asta. Se poate întâmpla oricărui copil. Unii copii au decis să se arunce în mare, sunt morți acum. Ne ucid visele, ne ucid pe interior. Nu ne rămâne nimic”, mai spune Nada, cu ochii în lacrimi.

Potrivit sursei citate, fata a reușit să fugă de acasă și să ceară ajutorul unchiului ei, care s-a arătat extrem de indignat de această situație.

„Când am auzit că deja există un ginere, m-am panicat. Nada nici măcar nu împlinise 11 ani; avea exact 10 ani și 3 luni”, a povestit acesta.

„Nu am putut permite ca fetița să fie căsătorită și să-i fie distrus viitorul, mai ales că mătușa ei, care a fost obligată să se mărite pe când avea 13 ani, și-a dat foc. Am făcut tot ce am putut pentru a împiedica această căsătorie. L-am sunat pe logodnic și i-am spus că Nada nu este pentru el”, a mai spus unchiul fetei, care a anunțat deja și autoritățile.

Căsătoriile în care cel puțin unul dintre parteneri este minor sunt însă un lucru frecvent în Yemen, practicat în primul rând în rândul familiilor sărace.

Peste un sfert din femeile din această țară se căsătoresc înainte de a împlini 15 ani, arată datele din anul 2010.

Recomandarea video

Mediafax
Nicușor Dan sesizează CCR despre unele prevederi privind guvernanța corporativă a întreprinderilor
Digi24
Prima reacție a Rusiei după armistițiul SUA-Iran. Ce spune Medvedev
Cancan.ro
Răzvan Lucescu, gest sfâșietor după moartea tatălui său. Imaginile spun tot despre durerea lui
Prosport.ro
Ce a decis Mircea Lucescu să scrie pe cavoul unde va fi înmormântat în cimitirul Bellu: „Ranguri, glorie, bogăție…”
Adevarul
Viktor Orban ar fi primit bani de la mafia rusă. Dezvăluirile unui șef de organizație criminală din Budapesta
Mediafax
Carrefour aduce produse românești de la artizani în magazinele din toată țara. Cine se poate înscrie în program
Click
Când și unde o să fie înmormântat „Il Luce”. Mesajul de pe cavoul lui Mircea Lucescu care îți va da fiori
Digi24
Coșmarul rușilor. Un român și un moldovean produc drone interceptoare care pot distruge Shahed-urile lansate de Kremlin
Cancan.ro
Cum și-a prevestit Mircea Lucescu sfârșitul cu doar 6 luni în urmă: ,,Mă îmbolnăvesc și mor''
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! A ajuns piele și os
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice. Care sunt cele mai căutate modele?
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce îmbătrânește creierul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Ce este o strâmtoare?