Prima pagină » Magazin » Virusul de smartphone care „ÎȚI FURĂ VIAȚA”. Ce poate face fără ca tu să știi

Virusul de smartphone care „ÎȚI FURĂ VIAȚA”. Ce poate face fără ca tu să știi

Virusul de smartphone care
Cercetătorii de la Institutul de Tehnologie din Massachusetts (MIT) au descoperit un program de tip malware care se instalează pe telefonul mobil și face poze secrete, furând datele utilizatorilor, scrie Business Insider.

Cercetătorii de la Institutul de Tehnologie din Massachusetts (MIT) au descoperit un program de tip malware care se instalează pe telefonul mobil și face poze secrete, furând datele utilizatorilor, scrie Business Insider.

Malware-ul, care funcționează doar pe dispozitivele cu Android, face fotografii la un interval regulat, fără să facă zgomot și fără ca aplicația de cameră foto să fie deschisă. Apoi, unește fotografiile pentru a realiza o imagine panoramică, la 360 de grade, pentru a reconstrui încăperea sau locul în care se află utilizatorul.

De asemenea, malware-ul poate „fura” datele personale, de pe cărțile de identitate ori cardurile care apar în fotografiile secrete. Practic, acest program „îți fură viața”, așa cum spun specialiștii de la MIT.

Sursa notează că această tehnologie ar putea fi folosită de hoți, care astfel își pot face planul de a jefui un anumit loc, ori de guverne, pentru spionaj și furt de documente clasificate.

Business Insider scrie că aplicația se numește PlaceRaider și funcționează pe smartphone-urile cu sistem de operare Android 2.3. În momentul în care utilizatorii își descarcă aplicația pentru camera foto, malware-ul se instalează și își începe „misiunea”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pentru prima dată din 1972, oamenii văd din nou Pământul din drumul spre Lună. NASA a publicat imaginile din a treia zi a misiunii Artemis II
Digi24
Coiful de la Coțofenești, recuperat cu ajutorul lui „Indiana Jones al lumii artei”: „Nu o fac pentru bani, ci pentru povești”
Cancan.ro
Codruța Filip, DISTRUSĂ de durere după divorț. Cum a chinuit-o Valentin Sanfira în cei 4 ani de căsnicie
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
Mediafax
Vremea de Florii 2026: Prognoza meteo pentru weekendul de sărbătoare
Click
Valentin Sanfira, reacție după mărturiile dureroase ale fostei soții: „Nu tac pentru că nu am ce spune”
Digi24
„E o glumă”: Fostul reprezentant al armatei ungare afirmă că forțele armate ale țării sunt „la un pas de criză”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță surprize de proporții în București și în celelalte orașe din România
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
IGPR anunță schimbări în 2026: categorii de permis ce vor fi interzise pe autostradă anul acesta
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Astronomii au făcut o descoperire surprinzătoare despre radiația întunecată