Prima pagină » Magazin » Virusurile respiratorii, o amenințare la adresa omenirii.

Virusurile respiratorii, o amenințare la adresa omenirii.

Virusurile respiratorii, o amenințare la adresa omenirii.
Virusurile respiratorii, o amenințare la adresa omenirii.
 
Savanții au descoperit că, deși virusuri precum Ebola și Zika ajung deseori în atenția mass-mediei, au șanse puține de a cauza un dezastru mondial.
 
Virusurile care se răspândesc pe calea aerului, inclusiv cele asociate cu virusul care provoacă răceala comună, ridică mai multe probleme.
 
„Trebuie să tratăm cu seriozitate virusurile respiratorii”, a precizat Dr. Amesh Adalja, cercetător la Johns Hopkins Center for Health Security din Baltimore. „Există mult interes pentru boli care nu vor schimba civilizația, așa cum o pot schimba cele care se răspândesc pe calea aerului”.
 
De asemenea, patogenii cu potențialul de a cauza o epidemie globală trebuie să mai aibă câteva trăsături esențiale.
 
Trebuie să fie contagios în timpul „perioadei de incubație”, înainte ca oamenii să arate simptomele sau să aibă simptome ușoare. Este necesar să fie un microorganism la care mulți oameni să nu fie imuni, astfel încât să existe o populație mai mare predispusă la boală. Ideal pentru epidemie ar fi să nu existe un tratament sau o metodă de prevenire și să aibă o rată scăzută, dar semnificativă de mortalitate.
 
 

Recomandarea video

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman