Prima pagină » Magazin » Volum de Herta Müller, dramatizat în premieră mondială la New York, vineri – VIDEO

Volum de Herta Müller, dramatizat în premieră mondială la New York, vineri – VIDEO

Volum de Herta Müller, dramatizat în premieră mondială la New York, vineri - VIDEO
Premiera mondială a spectacolului de teatru „Astăzi mai bine nu m-aș fi întâlnit cu mine însămi", după volumul omonim de Herta Müller, o descindere terifiantă în universul carceral, sufocant, al ultimilor ani ai dictaturii comuniste în România, va avea loc vineri, la New York.

Conceput și interpretat de actrița Simona Măicănescu, realizat cu mijloace teatrale minimaliste, dar rafinate, monodrama urmărește destinul unei femei care speră să scape din infernul în care trăiește, strecurând în tivul hainelor exportate în străinătate mesaje de ajutor. Când biletele ajung în mâinile Securității, ea este acuzată de trădare, într-o epocă în care această acuzație putea deveni o condamnare la moarte, potrivit unui comunicat remis Mediafax de Institutul Cultural Român (ICR) de la New York.

Din echipa care semnează spectacolul mai fac parte scenografa Doina Levința, coregrafa Silvia Călin și artistul vizual Radu Barbu.

Reprezentațiile vor avea loc în cadrul programului permanent al ICR New York „Romanian-American Studio Theater/ Studioul de teatru româno-american” vineri și sâmbătă, la Festivalul „Rehearsal for the Truth/ Repetiție pentru adevăr”, organizat de Fundația „Vaclav Havel” din orașul american, cu scopul de a promova producții teatrale ce tratează teme precum lupta pentru adevăr și libertate,
efectele destructive ale dictaturii și ideologiei, regăsirea demnității în contextele cele mai opresive.

Simona Măicănescu a fost studenta marelui actor și profesor Octavian Cotescu și, din anul 1993, s-a stabilit la Paris unde a fost distribuită în spectacole de teatru și în filme printre care: „Clandestins”, „Mellisol”, „Le grand patron”, „Spiral”, „The Stone Council”, „Splice”, „Call my agent”. A putut fi văzută și în filmele românești „De ce bat clopotele, Mitică?” (r. Lucian Pintilie), „Sfârșitul nopții” (r. Mircea Veroiu), „Unde la soare e frig” (r. Bogdan Dreyer). Simona Măicănescu a mai jucat la New York, în anul 2013, ca protagonistă a spectacolului „Fever/ Febra” de Wallace Shawn, montat la celebrul teatru de avangardă LaMama.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Câți ani de necontributivitate sunt asimilați pentru pensionare
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Nicușor Dan, apariție surpriză la Făgăraș. Ținuta în care a fost surprins președintele
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Carol al II-lea și capcana germană. De ce apropierea de Hitler nu a putut salva România