Prima pagină » Magazin » Ziua Animalelor va fi serbată duminică la Zoo București. Ce supriză le pregătește Muzeul Antipa celor cu nume de animale

Ziua Animalelor va fi serbată duminică la Zoo București. Ce supriză le pregătește Muzeul Antipa celor cu nume de animale

Ziua Animalelor va fi serbată duminică la Zoo București. Ce supriză le pregătește Muzeul Antipa celor cu nume de animale
Ziua Mondială a Animalelor va fi sărbătorită duminică, la București, la Muzeul "Grigore Antipa", unde cei cu nume ce amintesc de necuvântătoare vor avea acces gratuit, și la Grădina Zoologică, unde vor fi organizate activități pentru copii.

Cu ocazia Zilei Mondiale a Animalelor (4 octombrie), Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa” oferă, duminică, acces gratuit în expoziția permanentă „tuturor vizitatorilor al căror nume amintește de prietenii noștri necuvântători”, se arată într-un comunicat al instituției.

Cu aceeași ocazie, la Grădina Zoologică București vor fi organizate, între orele 9.30 și 12.00, în zona foișorului, mai multe activități pentru copii, dar și concursuri, care se vor desfășura între orele 11.00 și 12.00, iar cele mai bune performanțe vor fi răsplătite cu premii, anunță Primăria Capitalei.

De asemenea, copiii sunt așteptați la „Lecția de Zoologie”, unde vor putea dobândi cunoștințe noi despre animalele de la zoo, rolul grădinilor zoologice, cauze ale dispariției animalelor și importanța zilei de 4 octombrie. La această prezentare vor participa și elevi din școlile bucureștene.

Întreaga atmosfera va fi întreținută de cele trei mascote, leul, iepurele și maimuța, dar și de cercetași de la Centrul Dimancescu, care vor oferi informații suplimentare vizitatorilor.

Ziua Mondială a Animalelor a luat naștere în urma convenției ecologiștilor din Florența, în anul 1931, și a avut ca scop atragerea atenției asupra creșterii alarmante a numărului speciilor de animale pe cale de dispariție, arată reprezentanții Muzeului Antipa.

În Declarația Universală a Drepturilor Animalelor, proclamată la sediul UNESCO din Paris, în 1978, se afirmă că „necunoașterea și desconsiderarea acestor drepturi l-au condus și continuă să-l conducă pe om să comită crime contra naturii și a animalelor” și că „educația trebuie să cultive încă din copilărie observarea, înțelegerea, respectarea și dragostea față de animale”.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un fost director Microsoft, impresionat de transformarea României din ultimii ani