Prima pagină » Știri politice » ANCOM îndeamnă românii să raporteze conținutul ILEGAL, în campania electorală. Ce obligații au platformele din online și unde se pot depune plângeri

ANCOM îndeamnă românii să raporteze conținutul ILEGAL, în campania electorală. Ce obligații au platformele din online și unde se pot depune plângeri

ANCOM îndeamnă românii să raporteze conținutul ILEGAL, în campania electorală. Ce obligații au platformele din online și unde se pot depune plângeri

Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) anunță că persoanele care identifică în campania electorală, în ziua votului și cu o zi înainte materiale publicitare neconforme pe marile platforme de socializare, pot trimite o plângere către Biroul Electoral Central (BEC). Mai apoi, dacă plângere este întemeiată, BEC va emite o decizie de acționa împotriva respectivelor materiale, decizie transmisă platformelor prin intermediul Autorității Electorale Permanente (AEP).

ANCOM mai transmite că platformele au la dispoziție cinci ore pentru a elimina materialul publicitar illegal.

Deciziile BEC prin care sunt admise plângerile privind campania electorală online, reprezintă ordine de a acționa împotriva conținutului ilegal în sensul art. 9 din Regulamentul (UE) 2022/2065. Acestea trebuie să conțină elementele prevăzute la art. 9 alin. (2) lit. a) din Regulamentul (UE) 2022/2.065 și sunt executorii. 

Deciziile BEC se comunică de îndată Autorității Electorale Permanente, în vederea transmiterii către platformele online foarte mari, în sensul prevăzut de art. 3 pct. 8 din Regulamentul (UE) 2024/900, sub sancțiunea plății unei amenzi cuprinse între 1% și 5% din cifra de afaceri a platformei online, dacă în termen de 5 ore de la notificarea Autorității Electorale Permanente platforma online nu elimină materialul publicitar în cauză”, transmit reprezentanții ANCOM.

Ce obligații au marile platforme online

Deciziile BEC pot fi contestate la Curtea de Apel București, în termen de 48 de ore de la afișarea acestora pe pagina de internet a Biroului Electoral Central.

ANCOM este coordonator al serviciilor digitale, fiind responsabilă de supravegherea aplicării Regulamentului privind serviciile digitale în România. Rolul coordonatorului serviciilor digitale din orice stat membru al Uniunii Europene este definit în contextul ecosistemului mai larg care privește integritatea proceselor electorale, cu trimitere la obligațiile ce revin platformelor online în contextul Regulamentului privind serviciile digitale”, se mai arată în comunicatul ANCOM.

Pentru a proteja libertatea de exprimare, Regulamentul obligă platformele să:

  • explice clar în termenii și condițiile lor cum moderează conținutul și să aplice aceste reguli în mod consecvent și echitabil;
  • ofere utilizatorilor expuneri detaliate cu privire la motivele pentru care conținutul sau contul lor a fost restricționat sau eliminat;
  • creeze sisteme interne de soluționare a plângerilor, care permit utilizatorilor să conteste deciziile de moderare direct la furnizorul platformei.

Conținutul ilegal privind campania electorală poate fi raportat urmând pașii descriși AICI. Campania electorală a început pe 4 aprilie, la ora 00.00, și se încheie pe 3 mai, la ora 07.00.

FOTO: Mediafax / Alexandru Dobre

CITEȘTE ȘI:

Reguli noi pentru publicitatea politică. AEP impune transparență totală în CAMPANIA electorală prezidențială

Cine se ocupă de securitatea cibernetică a alegerilor. Directorul IT din ANCOM este cercetat de procurorii militari pentru violență în familie

PUCI pentru EXECUȚIA Elenei Lasconi. USR merge pe mâna lui Nicușor Dan / Lasconi REACȚIONEAZĂ: „Cred că USR face jocurile sistemului”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Inteligența Artificială supraestimează inteligența oamenilor. Ce au descoperit cercetătorii?