Prima pagină » Știri politice » Antonescu: Apelul lui Băsescu la boicotul celor cu dosare n-a prea fost urmat, îl susțin pe Fenechiu

Antonescu: Apelul lui Băsescu la boicotul celor cu dosare n-a prea fost urmat, îl susțin pe Fenechiu

Antonescu: Apelul lui Băsescu la boicotul celor cu dosare n-a prea fost urmat, îl susțin pe Fenechiu
Președintele PNL, Crin Antonescu, a declarat marți că apelul președintelui Traian Băsescu din campanie de a nu fi votați candidații cu dosare penale "nu a prea fost urmat", iar "poporul nu prea l-a ascultat", precizând că își menține decizia de a-l susține pe Relu Fenchiu pentru un post ministerial.

Președintele PNL, Crin Antonescu, a declarat marți că apelul președintelui Traian Băsescu din campanie de a nu fi votați candidații cu dosare penale „nu a prea fost urmat”, iar „poporul nu prea l-a ascultat”, precizând că își menține decizia de a-l susține pe Relu Fenchiu pentru un post ministerial.

Antonescu a fost întrebat dacă îl mai susține pe vicepreședintele PNL, Relu Fenechiu, pentru un post de ministru, având în vedere că șeful statului a anunțat că în cazul miniștrilor cu dosare penale va semna decretul de numire în funcție și imediat după și pe cel de revocare.

„Potrivit acestei grile de selecție inventată de președinte fără ca ea să fie impusă undeva în Constituție, în vreo lege, dacă această grilă s-ar fi aplicat, bietul domn Traian Băsescu nu ar fi putut deveni președinte niciodată, că la câte dosare avea dânsul în 2004 în curs de anchetare, sub urmărire penală sau în instanțe, domnul Fenechiu este un biet debutant”, a comentat Antonescu.

„De altfel, aș remarca faptul că apelul – în afara oricărei reguli – făcut de domnul Băsescu către cetățeni de a nu vota cei care au o problemă în instanță, nu prea a fost urmat. Cred că știți care sunt rezultatele domnului Fenechiu și ale altora pe care domnul Băsescu i-a vizat. Poporul nu prea l-a ascultat. Sunt scoruri mari”, a completat președintele PNL, Crin Antonescu.

Recomandarea video

Mediafax
Spionaj și intimidare: mesaje obținute de jurnaliști arată cum recrutează Rusia informatori în Europa
Digi24
Cinci morți în Cluj, într-un accident în care au fost implicate două camioane şi un autoturism
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Leguma pe care o poți cultiva în ghivece, chiar dacă nu ai o grădină
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
După o lună de război, în Iran benzina a rămas la 12 bani/litru. În România a depășit 9,3 lei
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai mare număr?